Hra fiktivního českého génia, vynálezce, cestovatele a vlastence Járy Cimrmana se objeví v historicky prvním přímém přenosu do kin v České republice. Stane se tak 4. října večer u příležitosti 45. narozenin divadla, které nese Cimrmanovo jméno.

"Hodně dobrá" kvalita

Podle Radky Urbancové ze společnosti Aerofilms přenese tento historicky první přímý satelitní přenos z České republiky do kin slavnostní představení hry České nebe. Zcela logicky bude první satelitní vysílání uskutečněno v HD, tedy v "hodně dobré" kvalitě, uvedla.

Kromě zhlédnutí inscenace v pohodlí svého oblíbeného kina budou mít diváci možnost vybrat si své nejoblíbenější přednášky pro seminář.

"Do projektu se k dnešku přihlásilo šest desítek kin," řekla Urbancová. Režie přenosu se ujal Jan Svěrák. O přestávce provede diváky zákulisím včetně herecké šatny v roli reportéra nový člen souboru Divadla Járy Cimrmana Vojta Kotek.

Každému návštěvníkovi ve všech kinech bude prý o přestávce nabídnuta sklenka sektu, aby si publikum mohlo alespoň na dálku s oslavenci v Praze přiťuknout.

Diváci na webových stránkách www.jarmara.at hlasují o tom, které přednášky populárních cimrmanologů chtějí v přímém přenosu z Žižkovského divadla během narozeninového představení slyšet. Největší naději mají Herecké desatero, Železniční stomatolog a Cimrmanova teorie poznání. 

Muzeum k narozeninám

Prvním počinem Divadla Járy Cimrmana byla 4. října 1967 premiéra Hry Akt Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka. Stalo se tak v pražské Malostranské besedě, kde má být 8. října otevřeno muzeum vynálezů populárního Járy.

Ve hře České nebe s podtitulem Cimrmanův dramatický kšaft se při slavnostním večeru na jevišti objeví Zdeněk Svěrák, Jan Kašpar, Petr Brukner, Jaroslav Weigel, Genadij Rumlena, Václav Kotek, Michal Weigel a Miloň Čepelka. Délka přenosu bude zhruba dvě a půl hodiny včetně dvacetiminutové přestávky.

Více informací se zájemci dozvědí také na www.aerofilms.cz. Předprodej vstupenek do kin byl už ve většině kin spuštěn, prodávají se po 200 nebo 250 korunách. V Praze půjde o kina Aero, Oko, Mat a Radotín.