Šest člunů tchajwanské pobřežní hlídky v doprovodu několika desítek rybářských lodí proniklo v úterý do blízkosti ostrovů pojmenovaných v Japonsku Senkaku a v Číně Ťiao-jü. Japonská pobřežní hlídka proti nim použila vodní děla, kterými je z japonských vod vytlačila. 

"Desítky lodí pronikly do našich vod s doprovodem šesti tchajwanských hlídkových člunů," řekl agentuře AFP japonský vojenský mluvčí.

Skupina je součástí flotily asi 50 rybářských lodí, které vyrazily v pondělí od tchajwanských břehů, aby podpořily nároky své země na sporné souostroví. Jejich operaci bez výhrady podpořil i tchajwanský prezident Ma Jing-ťiou.

"Prezident Ma podporuje vlasteneckou akci rybářů a oceňuje pobřežní hlídku za prosazování naší svrchovanosti a ochranu rybářů," uvedla prezidentská kancelář v prohlášení.

"Ma vyzývá japonskou stranu, aby respektovala práva rybářů na loviště jejich předků... a doufá, že všechny zúčastněné strany vyřeší spory mírovou cestou a budou společně sdílet zdroje ve Východočínském moři," dodává se v komuniké.

Incident je pokračováním sporu o skalnaté neobydlené ostrovy, na které kromě Japonska vznáší nárok Tchaj-wan i Čína.

První čínská letadlová loď

Čínské lodě u Senkaku operují už delší dobu a v pondělí rovněž vpluly do regionu nárokovaného Japonskem. Dvě čínské hlídkové lodě ve sporné oblasti Východočínského moře podle Pekingu provádějí hlídku "na obranu čínských práv". Konflikt už řadu týdnů vážně komplikuje japonsko-čínské vztahy a zvyšuje napětí v celé oblasti.

Čína v úterý navíc oznámila, že oficiálně zařadila do služby armády svou první letadlovou loď. Plavidlo zatím nenese žádný akceschopný letoun a předpokládá se, že nebude ještě nějakou dobu připraveno k případnému boji.

Peking a Tokio kvůli sporům zahájily rozhovory ve snaze snížit napětí diplomatickou cestou. Vedou je v sídle čínské diplomacie náměstek čínského ministra zahraničí Čang Č'-ťün a jeho japonský protějšek Čikao Kawai.

K rozdmýchání vášní v Číně přispělo Japonsko nedávným rozhodnutím odkoupit tři z pěti největších ostrovů od soukromých vlastníků. Souostroví je sice neobydlené, vody kolem něj ale oplývají rybami a vyskytují se tam zřejmě i naleziště zemního plynu. Vykoupení ostrovů v diplomatické nótě odsoudil i Tchaj-wan.

V Pekingu bylo oznámeno, že během úterka se uskuteční jednání zástupců Číny a Japonska věnované sporu o ostrovy Senkaku. Vysocí diplomaté obou zemí mají zjistit, zda existuje dostatek vůle k urovnání konfliktu, který už poznamenal obchodní vztahy obou zemí a vyvolal i násilné demonstrace.