USA chtějí dál normalizovat své vztahy s Barmou. Jak oznámila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová při schůzce s barmským prezidentem Theinem Seinem na okraj zasedání Valného shromáždění v New Yorku, začnou Spojené státy pozvolna zmírňovat omezení dovozu produktů z Barmy. Oznámily to světové agentury.

USA se k tomu rozhodly na důkaz uznání pokračujících reforem v Barmě a na žádost tamní vlády i opozice, zdůraznila šéfka americké diplomacie.

Reformy v zemi začal prezident Sein uskutečňovat po skončení vojenské diktatury v Barmě na jaře 2011. Loni USA navázaly s Barmou plné diplomatické vztahy a od konce července působí v Rangúnu první americký velvyslanec po 22 letech. Prezidenta Seina pak USA vymazaly ze seznamu barmských osobností, na které se vztahovaly americké sankce.

V létě Washington zrušil většinu restrikcí na své investice v Barmě, dosud ale americký Kongres prodlužoval embargo na dovoz barmského zboží, uvalené v roce 2003.

Barmský prezident ověnčený aureolou hlubokých politických reforem, které uskutečňuje už 18 měsíců, je na historické návštěvě v USA a má dnes promluvit v newyorském sídle OSN. Jeho návštěva Spojených států se časově shoduje s návštěvou opoziční vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, která byla minulý týden přijata v USA se všemi poctami a setkala se v Oválné pracovně s prezidentem Barackem Obamou.

Od března 2011 změnila Barma svou tvář pod vedením "civilní" vlády bývalých reformních generálů. Thein Sein nechal osvobodit stovky politických vězňů a uzavřel příměří z povstaleckými skupinami etnických menšin. Su Ťij už od konce roku 2010 nemusí žít v domácím vězení přísně střežené rezidence a od dubna je poslankyní.

"Zbývá ale ještě hodně práce," zdůraznila nicméně Clintonová. Především musejí být osvobozeni všichni političtí vězni a Barma musí "skoncovat s jakoukoliv formou vojenských vztahů se Severní Koreou".