Životopis, nebo také curriculum vitae (zkráceně CV), strukturovaný přehled dosaženého vzdělání a získaných pracovních zkušeností, je většinou prvním prostředkem komunikace mezi uchazečem a potencionálním zaměstnavatelem. Proto je důležité dát si na něm záležet.

Na internetu lze najít mnoho různých vzorů a šablon, které stačí jen vyplnit. Ale jste si jisti, že opravdu mají všechny náležitosti správného životopis?

Název dokumentu: Usnadněte personalistům práci při pozdějším dohledání životopisu a zvolte jasně identifikovatelný název, kupříkladu CV_Josef_Novak.doc.
Řada uchazečů pojmenovává dokumenty třeba názvem firmy, pro kterou je životopis určen, ale je třeba si uvědomit, že tak může učinit více uchazečů a pro personalisty je takový dokument těžko identifikovatelný.

Základní a kontaktní údaje: Uveďte své celé jméno, bydliště, číslo telefonu a e-mailovou adresu.
Datum narození, rodinný stav ani počet dětí není potřeba zmiňovat. Tyto informace nejsou pro výkon práce důležité.

Vzdělání: Uveďte veškeré dosažené a absolvované vzdělání, včetně doplňkového vzdělání a kurzů. Vždy uveďte dobu studia od do, název školy a absolvovaný obor. Postupujte od posledního vzdělání až ke střednímu vzdělání či učebnímu oboru. Pokud máte výuční list či maturitní vysvědčení, není potřeba uvádět základní vzdělání.
U doplňkového vzdělání stačí uvést ta, která se vztahují k pozici, o níž se ucházíte. Pokud se například hlásíte na pozici v cestovním ruchu a absolvovali jste kurz turistického průvodce, je dobré ho do životopisu zahrnout. Kurz paličkování si nechte v záloze pro jinou příležitost.

Pracovní zkušenosti: Také zde platí začít od současného zaměstnání a postupovat zpět do historie. Vždy uveďte roky, případně měsíce, kdy jste v dané společnosti pracovali, název firmy a název pracovní pozice. Užitečné je stručně v bodech uvést i pracovní náplň a zodpovědnost, kterou jste měli. Zmiňte se i o důležitých dosažených výsledcích a úspěších. Nebuďte přehnaně skromní, mezi uchazeči je třeba vyniknout a zaujmout.

Znalosti: Uveďte všechny jazyky, které ovládáte, a pokročilost. Nezapomeňte při tom ani na mateřský jazyk!
Uveďte všechny programy, v nichž jste schopen pracovat a doplňte na jaké úrovni.
Nezapomeňte na výčet veškerých ostatních znalostí, které se pro danou práci hodí. Mohly by vás odlišit od ostatních uchazečů.

Zájmy: Zvažte, co o sobě chcete potencionálnímu zaměstnavateli sdělit. Opět se zamyslete, co je pro něho zajímavé, co je vhodné a co může dokreslit vaši osobnost a schopnosti.

Datum: Nezapomeňte na datum, kdy jste životopis vytvořili. Starší datum však může budit dojem, že se sháníte práci dlouhodobě neúspěšně.

Pět věcí, kterých je dobré se držet

  1. Životopis není slohové cvičení. Pište přehledně, stručně a v bodech. Nerozepisujte se o tom, který učitel vás učil ve škole, nebo že máte tolik a tolik sourozenců.
  2. Pište formálně a spisovně a hlavně bez chyb. Je to dokument, který vás oficiálně reprezentuje. Požádejte někoho z přátel, ať si životopis přečte. Může vás upozornit na případné chyby č nejasnosti.
  3. Hlídejte si i grafickou úpravu. Dodržujte odstavce, řádkování a typ písma.
  4. Zvažte, jestli je důležité, aby CV obsahovalo vaši fotografii. Pokud je to nezbytně nutné, držte se zásady, že méně je více. Na fotografii byste měli být formálnější, upravení a působit energicky.
  5. Říkejte/pište pravdu. Chybné či přímo nepravdivé údaje by mohou poškodit reputaci ještě před tím, než se se zaměstnavatelem setkáte.

Usnadněte si svou cestu za hledáním práce sepsáním dobrého životopisu. První dojem se přece vždycky počítá a určitě vám záleží na tom, aby byl nejlepší! Proto si na své pracovní vizitce dejte opravu záležet. Věřte, že díky ní můžete zaujmout mnohem snadněji.