Metropolitní muzeum v New Yorku, berlínský Pergamon, francouzský Louvre a další. Ti všichni svorně kritizují nejnovější taktiku turecké vlády, která od loňského roku agresivně bojuje za navrácení archeologických předmětů do své země - a to prostředky, které někteří označují přímo za vydírání. Informuje o tom deník New York Times.

Pergamon již Turkům musel vrátit 3000 let starou sfingu pocházející z chetitské říše, kterou ze země roku 1917 vyvezli Němci, aby ji restaurovali.

Turci totiž Německu pohrozili pozastavením klíčových archeologických prací na svém území a dodali, že pokud Pergamon nebude spolupracovat, Turecko už do německých muzeí nezapůjčí nic ze svých sbírek.

Od té doby však Němcům nepůjčili ani předmět - nyní tvrdí, že Němci musí vrátit ještě mnoho dalšího, než bude o výpůjčkách řeč. 

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.