V pátek večer zemřel známý filmový scenárista a režisér animovaných filmů Břetislav Pojar. Krátce před smrtí oslavil devětaosmdesáté narozeniny.

ČTK to řekl jeho student a kolega, producent Michal Podhradský.

Břetislav Pojar se narodil 7. října 1923 v jihočeské Sušici. K výtvarnému umění a filmu tíhl od malička, ale studium AVU ani architektury nedokončil. Místo studia se začal živit jako kreslíř v Ateliéru filmových triků a jako animátor stál u zrodu proslulého studia Bratři v triku. Po celých čtyřicet let byl pak předním animátorem a režisérem Studia Jiřího Trnky.

Pojar od počátku tíhl k dětské tvorbě a jako režisér se poprvé představil začátkem padesátých let loutkovou pohádkou Perníková chaloupka. 

Největší popularitu si získala jeho série příběhů o dvou "vypečených" medvědech Pojďte pane, budeme si hrát.  Malé i velké diváky zaujala především smyslem pro vizuální gag i vtipným doprovodným textem v podání Rudolfa Deyla mladšího, později Františka Filipovského.

Medailové úspěchy

Mezi další oblíbené příběhy patří například Večerníček Dášeňka podle literární předlohy Karla Čapka a proslulé filmové zpracování Trnkovy dětské knížky Zahrada.

V roce 1960 získal za film Lev a písnička cenu Grand prix na festivalu v Annecy a následovala další ocenění, včetně Zlatého medvěda z festivalu v Berlíně či Zlaté palmy z Cannes.

V červnu 2003 na filmovém festivalu ve Zlíně byl Břetislav Pojar odměněn cenou za celoživotní přínos filmu pro děti a mládež. 28. října 2008 udělil prezident Václav Klaus Břetislavu Pojarovi státní vyznamenání Medaile Za zásluhy II. stupně.

O skleničku víc (1953)

Video

Pojďte pane, budeme si hrát (1965)

Balablok (1972)

Video
Video Balablok