Vítězem soutěže Czech Press Photo 2012 se stal reportér týdeníku Respekt Milan Jaroš se svým snímkem Rozloučení s Václavem Havlem. Černobílá fotografie zachycuje muže, který rozsvěcí svíčku na jednom z pietních míst, která po smrti V. Havla spontánně vznikla, na Václavském náměstí v Praze.

"Po dlouhé a dramatické diskusi, která trvala více než tři hodiny, dospěla porota k většinovému rozhodnutí udělit hlavní cenu snímku důležité události roku - odchodu prezidenta Václava Havla a s ním spojenému smutku českých lidí," uvedla mezinárodní porota.

Loučení s Havlem, prohibice, Rath a sjezd KSČM

Snímky z událostí po loňské smrti bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla se v soutěži opakovaly často. Fotografové stihli ale zachytit i nedávnou prohibici, události spojené za poslední rok s bývalým hejtmanem Davidem Rathem či olympijské hry.

Člen poroty Petr Josek připomněl, že pořadatelé bývají za výběr vítězného snímku často kritizováni. "Nikdy nejsou všichni nadšení, letos se bude zřejmě debatovat taky. Ale stalo se, rozhodla většina. Nebyla (v soutěži) jediná fotografie, na níž by se shodli všichni," řekl dnes novinářům Josek. Ředitelka soutěže Daniela Mrázková ale doplnila, že porota se za 18 let existence soutěže jednomyslně shodla na vítězi pouze jednou - když vybrala snímek právě Petra Joska, který zachytil při záplavách v roce 1997 psa plovoucího zatopenou ulicí v Uherském Hradišti.

Osmnáctého ročníku české žurnalistické fotografie se zúčastnilo 297 fotografů s celkovým počtem 3719 fotografií. Porota vedle hlavní ceny udělila ocenění v osmi kategoriích. Hlavní cenu Křišťálové oko předá vítězi prezident republiky při vernisáži 15. listopadu v Brožíkově síni Staroměstské radnice. Tradiční výstava na radnici potrvá do 31. ledna 2013.

Roční tvůrčí stipendium pražského magistrátu na fotografování proměn hlavního města dostal Tomáš Novák z týdeníku Euro za projekt Praha na okraji zaměřený na dokumentaci proměn nejrychleji se měnícího území na hranicích současné Prahy. Stejně jako hlavní cena je i Grant Prahy spojen s odměnou 120.000 korun; držitel grantu musí po roce práce odevzdat pražskému magistrátu soubor 30 fotografií pro archivní a výstavní účely.

V kategorii Aktualita zvítězil snímek Davida Černého z Reuters nazvaný Prohibice tvrdého alkoholu v Praze. Druhou a třetí cenu a čestné uznání dostali reportéři ČTK za snímky Osmý sjezd KSČM (série, Radek Petrášek), Zemřel prezident (Stanislav Zbyněk) a Václav Havel naposled. Dagmar Havlová ukládá ostatky prezidenta Václava Havla do rodinné hrobky na Vinohradském hřbitově v Praze (Roman Vondrouš).

V kategorii Reportáž zvítězil Filip Singer (EPA) se sérií Loučení s Václavem Havlem: Praha 18. - 23.12 2011, druhou cenu má série Milana Jaroše Rozloučení s Václavem Havlem, z níž pochází vítězný snímek. V kategorii Lidé, o nichž se mluví, bodovali reportéři ČTK třikrát. Roman Vondrouš z ČTK získal i první cenu v kategorii Sport za sérii Steeplechase, Pardubice, Kolesa, Netolice.

Pocit, že se něco láme

Milan Jaroš se narodil roku 1979. Vystudoval katedru fotografie na FAMU. Od roku 2009 pracuje v Respektu jako stálý fotograf. Spolupracoval také s mnohými zahraničními novinami a časopisy jako New York Times, International Herald Tribune, The Wall Steet Journal, l´Hebdo, Courriere International, Chicago Tribune. Za své fotografie získal řadu ocenění například v soutěžích Frame, Unicef Photo Award, Unicredit Photo Award.

V soutěži Czech Press Photo se umístil již poněkolikáté. V roce 2009 získal 1. cenu v kategorii Všední život a 3. cenu za Portrét. O rok později byl 3. v kategorii Aktualita.

„Zajímala mě především spontaneita celé akce. Lidé se tenkrát na Václavském náměstí sešli úplně přirozeně, nikdo nic neorganizoval,“ komentuje Jaroš vznik snímku, díky němuž se stal letošním absolutním vítězem soutěže. „Soubor vznikal čtyři, nebo pět dní. Měl jsem pocit, že s Havlovou smrtí, která přišla tak krátce po Jirousově, se něco důležitého láme, že nastává důležitý okamžik v dějinách“ dodává.