Autorovu imaginaci jako neustále se obnovující zdroj jeho tvorby představuje výstava Jan Švankmajer - Možnosti dialogu v Domě U Kamenného zvonu.

Ukazuje Švankmajerovu tvorbu v celé šíři a upozorňuje na to, jak je jeho filmová tvorba spjata s jeho ostatními výtvarnými projevy, ať již jde o kresby, koláže, objekty či autorovy experimenty s vnímáním uměleckých děl prostřednictvím hmatu.

Vypudit ze sebe démony

Švankmajer je jedním z nejznámějších českých filmařů, patří mezi uznávané světové animátory a ve své tvorbě vždy kráčel originální cestou. Jan Švankmajer není ale jen filmař, ale i výtvarník, píše básně a eseje. Jeho filmy - k nejznámějším patří Možnosti dialogu, Něco z Alenky, Lekce Faust, Spiklenci slasti či Šílení - překypují obrazností, prolíná se v nich sen s realitou, černý humor a agresivita s básnickým viděním světa.

Výstava

Jan Švankmajer: Možnosti dialogu

Mezi filmem a volnou tvorbou

26. 10. 2012 - 3. 2. 2013

Dům U Kamenného zvonu

Staroměstské nám. 13, Praha 1

út-ne 10.00-20.00

Více info: www.ghmp.cz

"Mojí snahou je co nejautentičtěji a nejdůsledněji ze sebe vypudit démony, které mě sužují. Jde o proces osvobozování," říká o své tvorbě. Patří k aktivním stoupencům surrealismu, který se podle něj "pokouší vrátit tvorbě magický rozměr". Kromě surrealismu je v jeho tvorbě patrná i freudovská psychoanalýza či rudolfinský manýrismus.

Velký ohlas jeho díla v zahraničí ukazuje, že Švankmajerova tvorba je univerzální nejen v používaných prostředcích, ale také ve schopnosti oslovit diváka a vtáhnout jej do inspirativního dialogu.

Dětství, sen, jídlo a erotika

Nová výstava má podtitul Mezi filmem a volnou tvorbou. Její koncepce se odvíjí od jednotlivých filmů a prezentuje nejen artefakty a scény z autorových filmů, ale i jeho volnou tvorbu (objekty, koláže, frotáže, grafiku a taktilní objekty), která na filmy navazuje nebo jim předchází.

Výstava tím poodhaluje autorovy inspirační zdroje a důležitost, kterou pro něj měla spolupráce s jeho ženou Evou na výtvarné stránce filmů. Tento komplexní pohled na tvůrčí proces postupně odkrývá i obsedantní témata Švankmajerovy tvorby, jimiž jsou dětství, sen, jídlo, erotismus nebo loutkové divadlo.

Výstavu doplňuje dokumentace k jednotlivým filmům, návštěvníci mohou vidět pracovní fotografie, filmy o filmu, ukázky z technických a kreslených scénářů, pracovní deníky, publikace, kritiky a plakáty a počítá se i s projekcí ukázek z filmů.

Všechnu moc imaginaci

Jan Švankmajer zůstává věrný svým zásadám a odmítá své umění spojovat s jakoukoliv formou státní, nebo politické moci. Loni tak například odmítl státní vyznamenání, které mu chtěl udělit prezident republiky Václav Klaus.

"Stát je organizované násilí, je zdrojem represe a manipulace. Celou svojí tvorbou jsem vždy stál na druhém břehu," uvedl Švankmajer ve své zamítavé odpovědi prezidentské kanceláři a rozloučil se pozdravem "všechnu moc imaginaci".

Už dříve se vyhradil také proti zneužívání umění pro komerční účely, když přirovnal současné umělce natáčející reklamu k propagandistům minulého režimu. Umění by podle něj mělo stát vždy v protiváze jakékoliv moci.

Dopis Jana Švankmajera