Satiricky komentoval politiky i manželský život, byl známý také jako autor animovaných postaviček králíků Boba a Bobka, výtvarnou podobu dal i oblíbeným kutilům Patovi a Matovi. Karikaturista a humorista Vladimír Jiránek, který v noci na středu zemřel ve věku 74 let po vážné nemoci, byl zřejmě nejslavnějším humoristou v českých médiích. 

O Jiránkově úmrtí informoval s odkazem na jeho rodinu server Lidovky.cz.

Nadčasový humor

Současný karikaturista a autor komiksů s pseudonymem Vhrsti řekl serveru IHNED.cz: "Pro čtenáře českého tisku byl Jiránek dlouholetou vůdčí osobností žánru, jemuž se v angloamerickém světě říká editorial cartoons, tedy novinového, politického humoru. Své typicky jednoduché, svižné kresby kombinoval s brilantními slovními komentáři, které postupem času nejen že neztrácejí na vtipnosti, ale jsou snad stále pronikavější. "

A dodává: "Sám jsem se s ním setkal v roce 2007 na Světě knihy, kdy jsem si k němu nesměle přišel pro podpis a on si pak se mnou pár minut mile povídal a vtipně glosoval můj potrhlý pseudonym."

Jiránek se narodil 6. června 1938 v Hradci Králové a vystudoval žurnalistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Kreslení se začal věnovat hned po škole, jeho osobitě pointované obrázky vycházely v časopisech Mladý svět, Melodie, Vesmír či Technický magazín.

Koncem 70. let jeho kresby mimo jiné přispěly k popularizaci vznikajícího ekologického hnutí Brontosaurus. To mu vyneslo podobně jako v dřívějším období občasné obstrukce minulého režimu.

Celý život byl Jiránek na volné noze. Kreslil více než 40 let, z toho poslední dvě dekády ve svých kresbách zpracovával politická témata v denním tisku.

Vstávat a cvičit

Jiránek však nebyl jen politickým kreslířem. Celé generace si pamatují neopakovatelné ranní vstávání Boba a Bobka, proslavených králíků z klobouku, jimž dal v roce 1987 výtvarnou podobu stejně jako o něco později postavičkám dvou popletů se jmény Pat a Mat z dalšího televizního seriálu. Je podepsán pod dvacítkou kreslených filmů, vydal přes 15 knížek, je autorem bezpočtu kreseb.

Za své autorské krátké filmy obdržel ve světě řadu cen. Do jeho filmografie patří snímky Automatic (1973), Pivo přes ulici (1974), Hokej je hra (1978) či Zpráva o stavu civilizace (1981). Animovaný film Co jsme udělali slepicím (1977) například získal v roce 1978 na filmovém festivalu v Západním Berlíně hlavní cenu Zlatý medvěd.

V roce 2005 kreslíře vyznamenal prezident Václav Klaus medailí Za zásluhy.

Související