V sobotu byla na aukci brněnského aukčního domu Zezula vydražena sedmikilová čínská oltářní socha bódhisattvy Kuan-jin z 15. století za rekordních 19,1 milionu korun.

Ceny asiatik na českých aukcích jsou nebývale vysoké, dosažená částka je však novým cenový rekordem v této kategorii. Soška současně obsadila 9. příčku v historickém žebříčku nejdražších děl českých aukcí.

Zájemci z Pekingu a USA

Dražba bronzové zlacené sochy začínala přibližně na 1 milionu korun. Že jen u ní nezůstane, bylo jasné již před aukcí, neboť socha vzbudila značný zájem zahraničních sběratelů. „Ještě v sobotu si před započetím aukce samotné prohlíželi předmět zájemci, kteří přiletěli z New Yorku a Pekingu,“ říká majitel aukční síně Tomáš Zezula v rozhovoru, který poskytl ART+.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se