Do jejich rodného města nedávno přijel džíp s islamisty, kteří zdemolovali vybavení místních hudebníků a pohrozili: jestli bude někdo hrát muziku, uřežeme mu prsty. Tak v praxi vypadá zákaz hudby, který na severu Mali vyhlásili islamisté napojení na maghribskou větev Al-Káidy.

Jedněmi z těch, kdo nejvíce trpí, jsou členové skupiny Tinariwen. Autoři takzvaného pouštního blues a letošní nositelé Grammy v kategorii world music patří k berberskému národu Tuaregů, který v dubnu vyhlásil nezávislý stát Azavad a v blížící se vojenské intervenci sousedních států do Mali o něj nejspíš zase rychle přijde. "Úplný zákaz hudby ale nemůže v zemi s tak pestrou kulturní tradicí jako Mali vydržet," vzkázali HN členové Tinariwen.

HN: Dodržuje se nařízení islamistů?

Sever Mali je velice, velice rozlehlý. Islamisté ovládají jen zhruba tři regiony, byť i za jejich hranicemi a za velkými městy jsou lidé trochu nezvykle tiší. Ale v poušti lze stále hrát a hlavně zaslechnout hudbu.

HN: Mají Tuaregové neposlušnost k takovým nařízením v povaze?

Všichni včetně celého kmene Tuaregů máme především společného nepřítele v AQMI, tedy maghribské odnoži Al-Káidy. Pro nás je muzika součástí naší kulturní tradice. I když teď jsou Tuaregové vystaveni vážnému nebezpečí, jen těžko si představit, že by zákaz hraní hudby ve společnosti, jako je ta naše, vydržel. Takže bojujeme.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.