Činohra Národního divadla v Praze zrušila kvůli rozpočtovým škrtům další spolupráci s americkým režisérem Robertem Wilsonem, který pro ni před dvěma lety připravil Věc Makropulos. Nyní se měl podílet na projektu 1914.

Stejný osud stihl také inscenaci Kafkovy Ameriky, kterou měl nastudovat maďarský filmař a divadelník Kornél Mundruczó. V informačním zpravodaji české první scény to uvedl šéf činohry Michal Dočekal.

"Budeme muset rovněž zrušit koprodukci s izraelským Národním divadlem Habima, kterou jsme připravovali dva roky. Wilsonova inscenace byla koncipována jako mezinárodní, inspirovaná Haškovým Švejkem a Krausovými Posledními chvílemi lidstva," řekl Dočekal, který se i nadále snaží zajistit prostředky pro realizaci exkluzivního Wilsonova projektu i z nestátních zdrojů. Oslovil proto několik podnikatelů a jednu nadaci.

Nejisté je podle Dočekala hostování činohry ve Varšavě i reciproční návštěva polského ND v Praze. Přitom Teatr Narodowy tu nehrál přes půl století.

Z dramaturgického plánu na tuto sezonu zmizí dohodnutá režie Jana Antonína Pitínského, který připravoval inscenaci Rukopisy. Původní text vznikl na základě objednávky a zkoumá tento pozoruhodný literární i společensko-politický fenomén. "Na důstojnou realizaci už nemáme peníze," dodal Dočekal.

Právě kvůli nedostatku financí nedošlo loni a letos k výměně prvních scén z Prahy a Bratislavy, což narušilo mnohaletou tradici. Dočekal to avizoval už začátkem roku na setkání s novináři. Rozpočet činohry činí v tomto roce 21,5 milionu, se mzdovými náklady zhruba dvakrát tolik. Příjem z pokladny je 43,5 milionů za sezonu, čímž jsme zhruba z 90 procent soběstační, uvedl tehdy.

I přes složitou situaci vyjede činohra v této sezoně Národního divadla do světa. Domluveno je hostování v MCHATu v Moskvě a v Alexandrinském divadle v Petrohradu. "Některé projekty snad půjdou odložit a realizovat později," doufá její šéf. V minulé sezoně představila Věc Makropulos v Soulu a v Neapoli, inscenaci Co se stalo, když Nora opustila manžela na festivalech ve Varšavě, Sarajevu a Bogotě a s Blackbirdem hostovala v italském městě Cividale del Friuli.

Na 22. listopad připravuje premiéru Moliérova Pána z Prasečkova režisérky Hany Burešové s Vladimírem Postráneckým v titulní roli. Začátkem prosince uvede Shakespearovu tragikomedii Troilus a Kressida v režii Davida Radoka.

Související