Okraje Prahy jsou jako kompost na zahradě, říká Tomáš Novák, fotograf časopisu Euro, který získal v rámci výstavy Czech Press Photo letošní Grant Prahy.

Fotí na analogický aparát formátu 6x12 a jeho tématem je periferie města.

HN: Ve svém souboru mapujícím periferii Prahy jste zachytil také spottery, lidi, kteří postávají poblíž letiště a fotografují letadla. Pochopil jste jejich vášeň?

Někteří obdivují techniku. Hodně lidí je ohromeno tím, že se mnohatunové monstrum může zvednout do vzduchu. Je to také romantické, dívat se za letadlem odlétajícím do míst, kam se člověk nikdy nepodívá.

HN: Máte nějaký podobný důvod, proč fotíte okraje Prahy? 

Jsem sentimentální.

HN: Proto fotíte opuštěnou krajinu? 

Ne, vždycky se snažím, aby se tam objevil člověk nebo něco, co jej připomíná. Je to technicky náročné, na panoramatickém foťáku mám jen šest záběrů na jednom filmu. Většinu ještě používám stativ. Musím dlouho čekat a často se na jedno místo vracím. Na Barrandově jsem byl pětkrát. Čekám, až někdo půjde a ono se zatím zkazí světlo.

 

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.