Jubilejním padesátým ročníkem ankety Český slavík (dříve Zlatý) provedl diváky muzikant Ondřej Brzobohatý, který některé interprety při vystoupení ve Státní opeře také doprovázel na klavír.

O překvapení večera se postaral Tomáš Klus, který ukončil třináctileté kralování Karla Gotta a vystřídal ho na trůnu v kategorii Zpěvák roku.

"Tu cenu jsem získal i díky Karlu Gottovi. Tím, jak se chová, mě naučil obrovské pokoře," vyjádřil Tomáš Klus úctu mistrovi, který má na kontě už 37 zlatých slavíků.

V kategorii Zpěvačka roku získala patnáctou sošku Lucie Bílá, která v cenách hraje prim takřka nepřetržitě od roku 1996. Výjimkou byly jen roky 2005 a 2006, kdy ji ze slavičího trůnu sesadila Aneta Langerová.

"Zdá se mi to jako sen a za ten bych vám chtěla poděkovat," řekla Lucie Bílá při přebírání ceny. V děkovné řeči také vyjádřila podporu nemocné herečce Jiřině Jiráskové.

Zpěvačka se s počtem 44 976 hlasů stala i absolutní vítězkou celého ceremoniálu.

Skupinou roku se pošesté v řadě stala kapela Kabát. "Jestli má být konec světa, tak ať to tady neprokecáme. Spíš to půjdeme oslavit," zareagoval frontman Josef Vojtek ve stylu možného konce světa, který se prolínal celým večerem.

Někteří interpreti využili přímého přenosu k tomu, aby promluvili k divákům v souvislosti se současnou politickou a společenskou krizí.

"Naše poselství není jen o tom, hezky zazpívat a přinést kousek radosti. Musíme reagovat i na situaci - politickou a společenskou. Využiji toho, že mě nemůžou vystřihnout, a řeknu to naplno," prohlásil Gott, ale poté ho přerušil gong a zpěvák se smíchem odešel.

Bronzový Landa si při přebírání ceny otevřeně postěžoval na nelegální stahování hudby, neustálou pozornost médií a vítězství KSČM v krajských volbách, načež oznámil přerušení své hudební kariéry.

Do ankety Český slavík Mattoni letos přišlo přes 130 tisíc hlasů, zhruba o 20 tisíc více než loni. Vyhrát alespoň jednou Zlatého, respektive Českého slavíka se zatím podařilo 27 zpěvákům, zpěvačkám a skupinám.

Výsledky ankety Český slavík 2012

Zpěvák roku
1. Tomáš Klus
2. Karel Gott
3. Daniel Landa

Zpěvačka roku
1. Lucie Bílá
2. Lucie Vondráčková
3. Ewa Farna

Hudební skupina
1. Kabát
2. Nightwork
3. Chinaski

Objev roku - Koblížci

Skokan roku - Eddie Stoilow (skok ze 122. na 17. místo)

Cena MTV - Tereza Kerndlová

Slavíci bez hranic - No Name

Nejhranější písnička rádia Impuls - Pánubohu do oken (Tomáš Klus)

Hvězda internetu - Charlie Straight

Související