Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
9.12.2012 15:55 | Do Muzea Karla Zemana přišlo už deset tisíc návštěvníků

V pražském Muzeu Karla Zemana, které bylo v Saském dvoře u Karlova mostu otevřeno 6. října, přivítali v sobotu po poledni desetitisícího návštěvníka. Stal se jím ani ne tříletý Víťa Mikeš z Rosic u Brna, který muzeum navštívil s rodiči. "Předali jsme jim tašku z dárky včetně právě vydaných DVD s digitalizovanými snímky tohoto filmaře Cesta do pravěku a Vynález zkázy," řekl ředitel nového muzea Jakub Matějka.

Upozornil, že právě v předvánočním čase je expozice upravena tak, aby si zájemci mohli nafotit novoroční přání v atmosféře Zemanových příběhů. Interaktivní výstava je plná videoprojekcí, hudby a zvuků. Návštěvníky vtahuje do světa režiséra známého například i díky filmu Baron Prášil z roku 1961, jehož restaurovaná kopie na DVD vyjde po Novém roce. Muzeum tak plní své předsevzetí o zachování odkazu génia českého i světového filmu, který v letech 1945 až 1980 natočil téměř tři desítky titulů.

V muzeu připomínají ty nejznámější moderní technologie a prezentační postupy. Některých exponátů se mohou návštěvníci dotknout, rozpohybovat je a na svých fotoaparátech či videokamerách si vyzkoušet triky, které používal. Další fnformace najdete na www.muzeumkarlazemana.cz. (ČTK)

9.12.2012 13:20 | Hlavní cena festivalu outdoorových filmů putuje na Slovensko

V 10. ročníku mezinárodního festivalu outdoorových filmů získal hlavní cenu v sobotu v Praze slovenský dokumentarista Pavol Barabáš za cestopisný snímek o nejmenších lidech na světě s názvem Pygmejové - Děti džungle. Cena za mimořádný celoživotní přínos v horolezectví byla udělena Krzysztofu Wielickému z Polska, teprve pátému přemožiteli všech osmitisícovek. Porota, v jejímž čele byl cestovatel, literát, scenárista a režisér Tomáš M. Cigánek, udělila dvě desítky ocenění.

V kategorii dobrodružných a extrémních sportovních filmů zvítězil dokument rakouského režiséra Geralda Salminy přibližující životní příběh Felixe Baumgartnera, prvního člověka, který volným pádem překonal rychlost zvuku, když v polovině října vyskočil z tlakové kabiny vynesené balonem do výšky 39.044 metrů. Nejlepším horolezeckým a horským filmem byl vyhlášen český dokument Hynka Bernarda Máš jen jednu šanci. Jeho hrdinkami je pět odvážných a nevyléčitelně nemocných žen, z nich jedna na vozíku, které se chystají zdolat nejvyšší horu v srdci Afriky. V kategorii Dobrodružný vodní sportovní film zvítězil Vlastimil Urban s dokumentem Apneaman ve Valhalle - Kanárské ostrovy, ve kterém přiblížil soustředění potápěčů na jeden nádech, takzvaných freediverů.

Také mezi cestopisy patřilo prvenství českému filmaři. Režisér Miroslav Haluza si 1. cenu odnesl za snímek Siberut, ve kterém trojice kamarádů putuje hluboko v močálovité džungli rovníkového pralesa. Mezi těmi, kteří vítězům předávali ocenění, byli například dokumentaristka Olga Sommerová, držitelka sedmi zlatých medailí za gymnastiku, olympijská vítězka Věra Čáslavská, olympionik Vavřinec Hradilek a mořeplavec Richard Konkolski. (ČTK)

9.12.2012 11:01 | Horácké divadlo uvedlo premiéru komedie Veselé Vánoce

Horácké divadlo v Jihlavě v sobotu na velké scéně divákům nabídlo poslední letošní premiéru - komedii Alana Ayckbourna Veselé Vánoce. Hru v překladu Tomáše Pospíšila s herci nastudoval hostující Petr Palouš. Autorkou scény a kostýmů byla rovněž hostující Jitka Moravcová.

Ve hře světoznámého autora diváci sledovali osudy tří manželských párů během tří po sobě jdoucích vánočních svátků. Páry se scházejí střídavě u každého z nich. "Komedie rozhodně není provoněná purpurou, vánočním cukrovím ani punčem. Duch Vánoc, vánoční pohoda, klid, pokoj a láska zůstávají kdesi za horizontem dění," uvedla dramaturgyně Kateřina Dušková.

Ayckbourn podle ní s humorem sobě vlastním ukazuje Štědrý den tak, jak bychom si ho nepřáli prožít ani ve zlém snu. Palouš s šesticí herců - Terezou Otavovou, Lukášem Matějem, Taťánou Schottnerovou, Petrem Soumarem, Lenkou Schreiberovou a Jakubem Škrdlou - nastudoval hořkou komedii pravděpodobně nejvytíženějšího a nejpopulárnějšího anglického dramatika současnosti. (ČTK)

9.12.2012 09:17 | Bejbypankový projekt Kašpárek v rohlíku zaplnil sál Lucerny

"Bejbypankový" projekt pro děti a dospělé Kašpárek v rohlíku v sobotu zcela zaplnil pražskou Lucernu. Jak to při podobných akcích bývá, přišli dospělí se svými ratolestmi, velká část podle svých idolů vymóděna nápadnými pokrývkami hlavy s dlouhými ostny. Koncert inzerovaný jako skutečně "trojrozměrný" byl vlastně netradičním rozloučením této kapely s Lucernou, kterou už dvakrát vyprodala. V programu nazvaném Ten Halywůd jí v tom pomohli mnozí z hudebníků, interpretů a hostů, s nimiž za celou dobu svého pětiletého účinkování spolupracovala.

Malí i velcí "bejbypankáči" ve věku od jednoho do osmdesáti let se veselili za zvuků největších hitů tří vydaných alb. Dostavila se i dechovka, která uměla hrát Kašpárkovy písničky. Vítala příchozí i před koncertem a na pódiu se pak propojila s účinkujícími. "Všichni víme, že František Kmoch byl pankáč, protože místo raz-dva-tři začal dělat jen raz-dva, což bylo pro určité lidi skutečně něco jako punkové hnutí," řekl ČTK produkční David Dvořák. Při koncertu, který zahájila písnička Děti s kufříky, zazněly hity typu Angelina Jolie, Barbína, Červený koberec, Panenka, Akvabely, Nadnárodní umělkyně, Vesmírný inženýr, Čůrej a v závěru vzhledem k adventnímu času i Dopis Ježíškovi.

Vystoupili například Milan Cais z Tata Bojs, Márdi z Vypsané fixy, Jan Kalina ze Sto zvířat, Tomáš Neuwerth z Umakartu. Posluchači na parketu stáli, přičemž přední část hlediště byla vyhrazena dětem. V důsledku toho občas některé z nich nenašlo tatínka. A tak muzikanti pohotově z pódia oznamovali ztracené duše. Koncert Ten Halywůd doprovodily filmové dotáčky i znělky amerických producentských společností. (ČTK)

9.12.2012 07:56 | Karel Gott zakončil v zaplněné O2 areně turné po Čechách

Karel Gott v sobotu v zaplněné pražské O2 areně zakončil turné po 15 českých a slovenských městech. Koncert začal za doprovodu Boom!Bandu Jiřího Dvořáka symbolicky písní Dlouho hrát budem vám. Nabídl skladby z loni vydaného alba Sentiment i novinky z čerstvého alba převzatých popových hitů Dotek lásky.

Jako hosté si s třiasedmdesátiletým Gottem zazpívaly Monika Absolonová, Gabriela Gunčíková a Dasha. Rekordmana v anketě Český slavík, který získal 37 Zlatých a Českých slavíků, přišly povzbudit i jeho dvě nejmladší dcery a manželka Ivana. Gott v tradiční anketě letos překvapivě skončil až druhý za Tomášem Klusem.

Gott ale prohlásil, že vítězství šestadvacetiletého písničkáře očekával. "Lyrický tenor je fajn, ten je tady jako stálice, ale tep doby chce přesně písničkáře-bojovníka. Druhé místo pro mě není žádná tragédie, důležité je, že na turné zpívám před plnými halami," řekl před časem Gott. (ČTK)

8.12.2012 17:35 | Rolling Stones zahrají pro oběti bouře Sandy

Legendární rocková skupina Rolling Stones zahraje ve středu 12. prosince v New Yorku na benefičním koncertu pro oběti bouře Sandy, která mimo jiné zdevastovala severovýchodní pobřeží Spojených států. Informovali o tom organizátoři akce.

Koncertu, jehož výtěžek bude věnován nadaci vzniklé pro oběti uragánu, se zúčastní také další slavní interpreti jako Bon Jovi, Eric Clapton, Bruce Springsteen, skupina Who, Paul McCartney a Roger Waters. Akce se uskuteční v Madison Square Garden.

Skupina Rolling Stones je právě na krátkém turné, kterým slaví 50. výročí své existence. Na scénu se vrátili po pěti letech. Šňůru vystoupení zahájili "stouni" 25. listopadu v Londýně a v New Yorku zahrají také už v sobotu večer. 13. a 15. prosince budou hrát v Newarku v americkém státě New Jersey. (ČTK)

8.12.2012 15:12 | Rapper PSY se omluvil za protesty proti USA. Gangnam Style zazpívá ve Washingtonu

Jihokorejský rapper PSY, jehož klip k písni Gangnam Style je nejsledovanějším videem všech dob na serveru YouTube, se omluvil Spojeným státům za to, že na koncertu v roce 2004 vyzval k zabíjení Američanů. Uvedla to na svých stránkách BBC, která připomíná, že PSY v prosinci vystoupí na vánočním koncertu ve Washingtonu, který si přijde poslechnout i americký prezident Barack Obama.

PSY na koncertu před osmi lety zazpíval skladbu Dear America od jihokorejské skupiny Next, v níž mimo jiné zazněla slova: "Zabijte ty podělané Amíky, kteří mučili irácké zajatce." V textu písně dále stojí, že "pomalu a bolestivě" mají umírat také jejich dcery, matky a otcové. Dnes čtyřiatřicetiletý zpěvák se za svá dřívější slova omluvil s tím, že šlo o hlubokou emocionální reakci na válku v Iráku a smrt dvou korejských dívek. Ty v roce 2002 přejelo v Koreji vozidlo americké armády.

PSY si údajně je vědom obětí, které američtí vojáci přinesli, aby chránili svobodu a demokracii v Koreji a po celém světě, a je mu prý líto bolesti, kterou svými slovy způsobil. Jihokorejský rapper proti USA protestoval i na koncertu v roce 2002, když zničil model amerického tanku. (ČTK)

8.12.2012 13:29 | Pod Palmovkou uvedou moderní podobu Sluhy dvou pánů

Podle komedie Carla Goldoniho Sluha dvou pánů napsal současný britský dramatik Richard Bean hru nazvanou Sám na dva šéfy. V překladu Jitky Sloupové a v režii Antonína Procházky bude mít českou premiéru 11. ledna 2013 v pražském Divadle pod Palmovkou. Bean původní příběh převedl do 60. let a opepřil mafiánským prostředím. Všechny slavné scény z Goldoniho komedie zachoval, jen je posunul směrem k dnešku.

Hra plná britského smyslu pro ztřeštěné situace a rafinovanost získala řadu diváckých i odborných cen včetně prestižního ocenění londýnské divadelní kritiky za nejlepší hru roku 2011. V současné době boduje na Broadwayi. Procházka v inscenaci nechal původní hudbu Granta Oldinga, kterou zahraje živá kapela na jevišti. Objeví se v ní Jan Konečný, Anna Stropnická, Radek Zima a René Přibil, v dalších rolích hostující Petra Horváthová a Hynek Chmelař a dále Zuzana Slavíková, Ondřej Kavan a Rudolf Jelínek.

"Můj Truffaldino, neboli teď Francis Leghorn, je určitě sympaťák. Díky němu vznikli Beatles a ta jejich sláva se zrodila díky němu," řekl Konečný, který už s režisérem spolupracoval v inscenaci Nájemníci pana Swana. "Sloužit dvěma pánům bylo v každé době stejné - a v tom je to vlastně hezké," dodal Konečný. (ČTK)

8.12.2012 11:31 | Pohřeb Niemeyera připomínal brazilský karneval

Město karnevalů Rio de Janeiro se v pátek proměnilo v dějiště velké smuteční události - pohřbu světoznámého architekta Oscara Niemeyera. Jeho ostatky byly v noci na pátek letecky přepraveny z brazilského hlavního města Brasília. V podvečer místního času byl za rytmů jeho oblíbené samby a pod záplavou květin a věnců pochován na hřbitově ve své rodné čtvrti Botafogo.

Několik lidí mávalo při této příležitosti také vlajkami komunistické strany, nositelky politických myšlenek, jimž zůstal Niemeyer věrný až do svého konce. Lidé přicházeli tvůrci architektonické koncepce brazilské metropole vzdát hold od samého rána do Městského paláce, který daly úřady v Riu pro tento účel k dispozici. Niemeyerovi příbuzní, kteří strávili u rakve noc na pátek, byli podle brazilských médií dojati vřelým přijetím, kterého se zesnulému architektovi dostalo už ve čtvrtek od davů jeho příznivců v hlavním městě.

"Měl vášeň pro Rio de Janeiro. Přestože Brasílii vyprojektoval a měl ji rád, jeho město bylo Rio," zdůvodnil brazilskému serveru UOL volbu místa pohřbu architektův vnuk Carlos Oscar Niemeyer, který pracoval 13 let v jeho ateliéru. (ČTK)

8.12.2012 09:57 | Formanovi se přálo Happy Birthday na zahájení jeho retrospektivy

Videodárek s nahrávkou úvodu filmové retrospektivy Miloše Formana pošlou z Prahy do USA světoznámému oscarovému filmaři účastníci pátečního zahájení přehlídky v Městské knihovně. Popřáli mu v ní k osmdesátinám, které oslavil v únoru. Kdo chtěl, mohl přímo na kameru přispět nějakým vtipem, protože Miloš Forman prý dobré anekdoty miluje. Projekci úvodního snímku přehlídky Ragtime, který se v české distribuci nikdy oficiálně neobjevil, předcházela show Dáši Zázvůrkové a Jany Malé, jež ve Formanově divadelním i filmovém počinu Dobře placená procházka alternovaly roli Vanilky.

Přítomen byl také Formanův spolupracovník, kameraman Miroslav Ondříček, který byl v roce 1981 u zrodu tohoto snímku. Účastníky večera ze záznamu krátce pozdravil z předvánočního Connecticutu Miloš Forman. Trio Pavla Větrovce doprovodilo i dalšího gratulanta Karla Gotta, s nímž pak všichni v sále zazpívali oslavenci obligátní Happy Birthday. Kompletní filmová retrospektiva Miloše Formana potrvá v sále Městské knihovny do 13. prosince.

V programu se objeví digitálně restaurovaná kopie snímku Hoří, má panenko, která měla letos premiéru na karlovarském festivalu, Formanův debut Černý Petr, téměř neznámý snímek I Miss Sonja Henie z roku 1971 i všechny jeho americké filmy včetně režisérského sestřihu oscarového Amadea. Informace jsou na www.formanfestival.cz. (ČTK)

Související