Vášnivý běžec Haruki Murakami vyrazil na svůj 21. literární maraton - tentokrát třikrát delší než obvykle. Románu 1Q84 se jen v jeho rodném Japonsku prodal milion výtisků během prvních čtyř týdnů a sázkové kanceláře Murakamiho letos dosadily rovnou do role favorita Nobelovy ceny za literaturu.

Že ji nakonec nezískal, je věc jiná. 1Q84 zůstává i nadále světovým bestsellerem, zároveň jde ale o knihu natolik vrstevnatou, že se jí žádné z autorových předchozích děl nevyrovná.

Záhadný název románu přímo odkazuje na známou Orwellovu dystopii. Písmeno Q, které zde nahradilo devítku (Q a 9 se čtou v japonštině stejně), znamená především otázku: quo vadis, q jako question mark, otazník znejisťující skutečnost. Se světem, který Murakami popisuje, totiž není vše tak úplně v pořádku.

Hrdinka románu Aomame, nájemná vražedkyně mužů, kteří se dopouštějí domácího násilí, odhalí, že rok 1984 má ještě svou druhou, paralelní realitu: rok 1Q84. Do tohoto druhého světa vstoupí doprovázena tóny Janáčkovy Sinfonietty hned v úvodu knihy, když seběhne po únikovém schodišti z ucpané magistrály.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.