Fanoušci fotbalistů Petrohradu zveřejnili kontroverzní manifest, v němž kritizují angažmá hráčů tmavé pleti v klubu a odmítají také homosexuální hráče. Vedení Zenitu se od textu distancovalo.

Podle "Manifestu za tradiční fotbal", který zveřejnil fanklub Landskrona, ztrácí klub svou identitu, pokud za něj hrají fotbalisté z jiných regionů. Proto doporučuje, aby Zenit primárně angažoval hráče slovanského původu, v případě nouze i jiné Evropany.

Až když bude úplně nejhůř, mohl by být dalším krokem odlet skautů do Jižní Ameriky. Hráč Petrohradu by měl být podle nich také abstinent a nekuřák.

Fanoušci Zenitu tvrdí, že nejsou rasisté. „To, že za náš tým nehrají hráči tmavé pleti, je důležitá tradice,“ tvrdí v textu, který zaslali mj. i vedení klubu. Nad jejich požadavky se pozastavují bývalí hráči. "Nemyslím si, že by fanoušci měli rozhodovat o tom, jaké hráče klub koupí," myslí si Alexander Panov.  

Vedení úřadujících ruských mistrů, které v létě koupilo za 40 milionů eur Brazilce tmavé pleti Hulka, manifest odmítlo. Mluvčí Zenitu uvedl, že klub si zakládá na své toleranci a je hrdý na to, že za něj hrají fotbalisté různých národností a kultur.

"Jde o to udržet si vlastní tvář a identitu. Navíc, velká část sezony se odehrává v docela drsném klimatu. Pro hráče zvyklé na teplo je někdy těžké, v tom předvést své umění," myslí si fanoušci.

Jedním z podnětů pro sepsání rasistického a xenofobního manifestu byla zřejmě zářijová kritika kapitána Ivana Denisova, jenž si stěžoval, že vydělává výrazně méně než zahraniční fotbalisté.

Rusko, které v roce 2018 uspořádá mistrovství světa, se s rasismem ve fotbale potýká delší dobu. Na slavného brazilského obránce Roberta Carlose například hodili během působení v Machačkale banán v Samaře a za rasistické pokřiky fanoušků při zápase už dostal pokutu i Zenit.