Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová v reakci na závěry zvláštní komise, která vyšetřovala útok na americký konzulát v libyjském Benghází, nařídila rozsáhlé změny v bezpečnosti amerických diplomatických zastoupení.

Komise viní ministerstvo zahraničí ze systémových selhání, chyb vedení dvou odborů úřadu a neadekvátního přístupu k bezpečnosti během zářijového útoku, při němž teroristé zabili čtyři Američany včetně velvyslance Chrise Stevense.

V reakci na závěry komise, kterou sama zřídila, adresovala Clintonová výborům Kongresu dopis. V něm oznámila, že její úřad "rychle a úplně" uskuteční doporučení komise a provede sérii kroků zvyšujících bezpečnost amerických diplomatů.

USA podle Clintonové mimo jiné vyšlou k ochraně diplomatických misí za oceánem stovky dalších vojáků, pokusí se vyčlenit více peněz na bezpečnostní opatření a jmenují nového úředníka ministerstva dohlížejícího na diplomatická zastoupení na rizikových místech.

Komise také potvrdila, že v době útoku se u konzulátu nekonal žádný protest, o kterém původně Američané mluvili, a že celá akce byla pouze dílem teroristů.

Související