Českobudějovická radnice oznámila, že v úterý bylo v pracovně primátora Juraje Thomy nalezeno odposlouchávací zařízení. Odposlouchávací zařízení bylo podle radnice v kanceláři nainstalováno několik let. Slangově se o lidech, které odposlouchávají, říká, že "mají špinavé uši".

Podle informací serveru IHNED.cz štěnici objevila speciální policejní jednotka. Technici v kanceláři pracovali několik hodin.

Primátora Thomu od loňského září tři měsíce stíhala policie kvůli tomu, že v červnu 2010 podepsal dodatek ke smlouvě o dodávce počítačového zařízení a vybavení s pražskou společností Bit servis, aniž ho schválila městská rada. Primátor prý překročil svou pravomoc tím, že přidělil nadlimitní zakázku bez výběrového řízení a městu učinil smluvní závazek 37 milionů korun. Thoma vinu od začátku popíra.

Na konci října se v médiích objevila nahrávka členů Thomova politického hnutí, na níž Thoma uvádí, že jeho Občané pro Budějovice spolupracovali v předvolební kampani v roce 2010 se společností Bit Servis. Primátor to však popírá.

"Společnost Bit Servis se na financování hnutí Občané pro Budějovice nepodílí a nikdy nepodílela," řekl. Thoma rovněž následně podal trestní oznámení na podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby kvůli údajnému úniku informací z policejních spisů při šetření kauzy. Státní zastupitelství loni v prosinci stíhání zastavilo, prý bylo v rozporu se zákonem.

Vzpurný primátor

Celá kauza může mít politické pozadí. Juraj Thoma byl v květnu 2010 svými kolegy z ODS sesazen z primátorského křesla. Stalo se tak jen pár měsíců před komunálními volbami. Poté Thoma a dalších pět zastupitelů ODS, kterou tehdy v Českých Budějovicích silně ovlivňoval podnikatel Pavel Dlouhý z Hluboké, opustili a založili nový Klub občanských demokratů. 
Bývalý archeolog Thoma do voleb vstupoval jako lídr nového hnutí Občané pro Budějovice, které se spojilo se stranou Starostové a nezávislí a sdružením kandidátů Nezávislí. Hnutí Občané pro Budějovice volby v Českých Budějovicích vyhrálo a získalo 15 členů zastupitelstva ze 45 možných. Thoma se tak vrátil do primátorské kanceláře, ale už v jiných stranických barvách.
Vyjádření primátora města České Budějovice

V říjnu loňského roku jsem byl dvěma místními novináři informován, že vlastní nahrávky pořízené v mé pracovně nacházející se na českobudějovické radnici. Autorem nahrávek měl podle zmíněných novinářů být člen hnutí Občané pro Budějovice. Tento výklad jsem vždy naprosto jednoznačně odmítal.

V prosinci 2012 jsem požádal krajského ředitele Policie České republiky, aby prověřil možnou existenci odposlouchávacího zařízení v mé pracovně. Na základě této žádosti včera, tedy 15. ledna 2013 navštívili mou kancelář zaměstnanci Útvaru zvláštních činností Policie České republiky, kteří při prohlídce nalezli velmi důmyslně ukryté a stále funkční technické zařízení umožňující odposlech.

Policisté již v současné době šetří, kdo a na čí pokyn "štěnici" v mé pracovně instaloval. Přál bych si, aby vyšetřování bylo rychlé, nestranné a úspěšné - a aby tak zcela jasně ukázalo na ty, kdo za standardní nástroje politického boje považují špiclování a následnou výrobu kompromitujících materiálů. Mí současní spolustraníci to zcela jistě nejsou.

Jsem si vědom skutečnosti, že s ohledem na mé postavení primátora statutárního města jsem osobou veřejnou. Současně jsem však přesvědčen o tom, že instalace nezákonného, několik let funkčního odposlouchávacího zařízení je jednoznačným a hlubokým zásahem do osobnostních práv, který shledávám v právním státě nepřípustným.

Nehledě na závažnou skutečnost, že pořizovatel nelegálních odposlechů nahrával účastníky úplně všech jednání, která jsem na radnici vedl – tedy například velvyslance Spojených států amerických, senátory a poslance českého parlamentu, ministry vlády a další veřejné činitele.

Věřím, že i k tomuto rozměru celé kauzy policie přihlédne.

 

Juraj Thoma,

českobudějovický primátor