Po úspěšných projektech Bratrstvo neohrožených a Pacifik chystají Steven Spielberg a Tom Hanks další televizní seriál z druhé světové války. Pro HBO připravují minisérii o bombardérech a jejich pilotech z 8. letecké armády, informoval The Hollywood Reporter.

Datum premiéry zatím neoznámili, ale zakoupili práva na knihu Masters of the Air: America’s Bomber Boys Who Fought the Air War Against Nazi Germany od historika Donalda L. Millera, který čerpal informace z rozhovorů s pamětníky i z archivů ve Spojených státech, Velké Británii a Německu.

Spielberg a Hanks budou opět v roli výkonných producentů prostřednictvím svých společností Playtone a Amblin Television. Jejich první válečnou spoluprací byl velkofilm Zachraňte vojína Ryana z roku 1998. Spielberg tehdy přímo režíroval, Hanks ztvárnil hlavní roli. 

8. letecká armáda vznikla ve Spojených státech v roce 1942, ale z logických důvodů měla základnu ve Velké Británii, odkud podnikala nálety na třetí říši. Mezi lety 1943 a 1945 u ní padlo 26 tisíc mužů. Počáteční bombardování za bílého dne bylo totiž velmi riskantní, až později pomáhaly "létajícím pevnostem" stíhačky Mustang. Větší úmrtnost měly jen posádky ponorek.

S bombardéry létali i slavní hollywoodští herci James Stewart a Clark Gable nebo oscarový režisér William Wyler, který válku na nebi filmoval.

Válečné programy HBO se staly prestižní záležitostí. Bratrstvo neohrožených z roku 2001 vyprávělo osudy roty E neboli Easy Company, která zažila vylodění v Normandii i obsazení Hitlerova Orlího hnízda. Výroba desetidílného seriálu stála 125 milionů dolarů, výsledek tak posunul nejen vizuální možnosti televize.

Seriál, který pomohl zviditelnit tehdy neznámé herce, jako byli Michael Fassbender, Tom Hardy, Simon Pegg nebo Damian Lewis, byl nominovaný na devatenáct cen Emmy, z toho šest získal. Vyhrál také Zlatý glóbus.

Navazující Pacifik z roku 2010 stál dokonce 200 milionů dolarů, k částkám se přitom musí ještě přičíst výdaje na propagaci. Hlavními hrdiny byli námořníci bojující na Quadalcanalu či v deštných pralesech. Pacifik získal osm cen Emmy.

1086123masters
Související