Televize už dávno není ohništěm, kolem kterého se seběhne celá rodina. Diváci, kteří nechtějí, aby jim někdo určoval životní tempo, se na pořady koukají, když sami chtějí. Naproti jim jde nový politický seriál House of Cards, za nímž nestojí žádná zavedená stanice jako HBO nebo Showtime, ale americká internetová služba Netflix.

Celá minisérie složená z třinácti epizod vyšla 1. února, podporuje tak trend maratonů, kdy si lidé úmyslně nechají nahromadit pokračování svého oblíbeného seriálu – ať už si ho nahrávají, nebo stahují – a pak se na něj podívají během pár dní, nebo dokonce na jediný zátah.

Netflix novému formátu důvěřuje natolik, že se do dvou objednaných sezon, tedy do 26 epizod, nebál investovat 100 milionů dolarů. Výkonným producentem a režisérem prvních dvou dílů je David Fincher. V hlavní roli kuje pikle Kevin Spacey coby demokrat Frank Underwood, který dopomohl k úřadu novému prezidentovi Spojených států.

Na oplátku se chtěl stát ministrem zahraničí, ale z politické partie ho vyšachovali. Nyní chystá odplatu s pomocí kolegů, mediálních her a své ledové manželky Claire v podání Robin Wrightové. "Miluju ji víc, než žralok miluje krev," vypráví Underwood, který často promlouvá přímo k divákům.

 

Spacey, jenž loni neúčinkoval v žádném filmu, protože se více soustředil na divadlo (v Londýně hrál Richarda III. v režii Sama Mendese), si pochvaloval tvůrčí svobodu. "Jelikož je tohle poprvé, kdy se Netflix pustil do vlastní dramatické tvorby, nemá ještě ani pracovníky, kteří by do natáčení zasahovali," řekl pro oborový deník Hollywood Reporter.

Třiapadesátiletý herec je demokratem i v osobním životě, přátelí se s Billem Clintonem a často vystupuje veřejně. V roce 2011 se ocitl na černé listině umělců, kterou dal dohromady autoritářský běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Spacey tehdy pomohl mediálně zviditelnit londýnské protesty proti omezování lidských práv v Bělorusku.

S politikou má své zkušenosti i scenárista Beau Willimon, který do amerického prostředí přepracoval původně britský seriál. Pro George Clooneyho napsal Den zrady, v němž se díval za oponu prezidentských kampaní. "Streaming je budoucnost, za pět let už televize nebude televizí, jak ji známe," komentoval projekt Netflixu pro Hollywood Reporter.

Netflix původně vznikl jako klasická videopůjčovna, dodnes tam nejsou k dispozici ty nejčerstvější filmové novinky, seriály mohou mít zpoždění jednu až dvě sezony. V současnosti má po celém světě přes 33 milionů předplatitelů, kromě domovských Spojených států ji mohou využívat diváci v Kanadě, Mexiku, Jižní Americe, severských zemích mimo Island. Nebo v Irsku a Velké Británii, kam společnost expandovala loni v lednu.

Po sedmi měsících tam dosáhla hranice jednoho milionu zákazníků, zatímco například Twitter potřeboval na tuto metu čtyřikrát delší dobu, v případě Facebooku to bylo dvakrát déle. Obsah Netflixu je přístupný z osobních počítačů, mobilních telefonů nebo tabletů. S televizí ho lze sladit i prostřednictvím herních konzolí jako Xbox 360, PlayStation 3 nebo Nintendo Wii. Přestože Netflix nemá peníze z reklamy, protože žádnou nevysílá, a vydělává jen prostřednictvím měsíčních paušálů (v USA stojí osm dolarů měsíčně), společnost přeplatila v případě House of Cards zavedené stanice HBO i AMC. Druhá sezóna se začne natáčet letos na jaře.

O vstupu na další evropské trhy se jedná, v Česku tak zákazníky ještě nějakou dobu bude vítat oznámení: Sorry, Netflix is not available in your country yet.