Od konce loňského roku žije skupina českých vědců na výzkumné stanici na ostrově Jamese Rosse. Práci jim ale komplikuje uplynulá mimořádně tuhá antarktická zima.

Stanici Johanna Gregora Mendela provozuje brněnská Masarykova univerzita. Kvůli zamrzlému moři ale mají nyní vědci potíže se získáváním vzorků ryb pro parazitologický výzkum a nemohou se vydávat ani do vzdálenějších oblastí. Potíže přitom měli už při vylodění z chilského vojenského ledoborce.

Nedostanou se tak ani na blízký ostrov Vega s paleontologickými nalezišti ani na poloostrov Trinity Peninsula, kde je automatická meteorologická stanice. Odebírat usazeniny pro rekonstrukci změn klimatu měli i na jezeře Hidden Lake, mimo jejich dosah zůstává i Torrent Walley, kde měli v plánu získat vzorky pro chemickou analýzu.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.