Seriál Hra o trůny se stal fenoménem, který chválí diváci i kritici. Kabelová televize HBO si před začátkem třetí série pojistila, že se na něm autor knižní předlohy George R. R. Martin bude přímo podílet ještě minimálně dva roky.

Pro televizi má vymýšlet také nové projekty, ale zatím není jisté, jestli půjde o původní náměty nebo adaptace dalších děl z Martinovy bohaté bibliografie.

Konec hry je v nedohlednu

Politická fantasy Hra o trůny, jak se jmenuje televizní zpracování ságy Píseň ledu a ohně, se na obrazovky vrátí 31. března, třetí sezóna bude adaptovat polovinu knihy Bouře mečů. Podle odhadů bude stát přes 60 milionů dolarů.

Zpráva o Martinově závazcích u HBO nepřidala na klidu čtenářům, kteří si museli zvyknout, že mezi jednotlivými díly je větší časový rozestup než mezi letními olympijskými hrami. Nyní na internetu vyjádřili obavy, že se čtyřiašedesátiletý autor kvůli televizi nebude moct plně soustředit na dokončení příběhu, které se tak ještě víc vzdálí.

Píseň ledu a ohně zasazená do Sedmi království Západozemí, kde mezi sebou bojují o moc různé znesvářené rody, začala dílem Hra o trůny v roce 1996, pokračování s názvem Střet králů vyšlo v roce 1998, v roce 2000 následovala Bouře mečů. Pak se ovšem čekání značně prodloužilo, Hostina pro vrány přišla v roce 2005, pátý díl Tanec s draky vyšel v roce 2011. Všechny díly v češtině mají dohromady přes 5000 stran.

Letos v lednu Martin na svém webu zveřejnil ukázku z šesté knihy Winds of Winter (Vichry zimy), ale její vydání je zatím v nedohlednu. Celou ságu završí sedmý díl A Dream of Spring (Sen o jaru). Zní i morbidnější hlasy u těch příznivců žánru, kteří si pamatují, že jinou rozsáhlou fantasy - Kolo času - nestačil spisovatel Robert Jordan dokončit před svou smrtí. Když zemřel v 58 letech, řadu po něm převzal Brandon Sanderson.

Video z natáčení třetí série Hry o trůny

Otázkou zůstává, co by hlavní tvůrci seriálu David Benioff a Daniel B. Weiss dělali, kdyby Martin nestačil knihy napsat před zpracováním všech dosavadních dílů. Podle spekulací by mohlo dojít na Martinovy příběhy, které se odehrávají dlouho před Hrou o trůny a prohlubují mytologii ságy.

Benioff o třetí sezóně prohlásil, že v ní jsou jeho oblíbené scény, díky kterým se na začátku pustili do adaptace celé Písně ledu a ohně. Sám Martin napsal scénář k sedmé epizodě, stejně tak napsal vždy jeden díl v minulých sezonách.

Superhrdinové podle Martina

Martin má vůbec s televizí hodně zkušeností, v 80. letech se podílel na oživeném seriálu Zóna soumraku a byl producentem fantasy seriálu Kráska a zvíře, který se odehrával v moderní době s Lindou Hamiltonovou a Ronem Perlmanem v hlavních rolích.

V roce 2011 koupilo studio Universal filmová práva na Martinem řízenou antologii Wild Cards. Jednotlivé povídky a novely dávají dohromady komplexní obraz světa, v němž krátce po druhé světové válce vyhladil značnou část lidstva mimozemský virus (oběti si tzv. vytáhly Černou dámu), devět procent nakažených se proměnilo ve zmutované a zdeformované bytosti (Žolíci) a jedno procento získalo nadlidské schopnosti (Esa). 

Antologie vychází od roku 1987 dodnes, kombinuje realistický pohled na superhrdiny a padouchy s alternativní historií. Například Fidel Castro je ve světě Wild Cards profesionálním hráčem baseballu a ke komunistickému převratu na Kubě nikdy nedošlo, zpěvák Rolling Stones Mick Jagger trpí lykantropií.