Irská kapela Clannad vytvořila tak výrazný “keltský zvuk”, že jí mylně bývá přisuzována i hudba k filmu Titanic, kterou přitom jen inspirovali. Jejich zpěvačka Moya Brennan ale například zpívala v Římě ve společnosti papeže pro více než dva miliony lidí.

Dnes Clannad, kteří do světa hudby přivedli i dnes dávno emancipovanou Enyu, připomínají rodinnou instituci. V úterý tři sourozenci a dva strýci vystoupí ve velkém sále pražské Lucerny. “V polovině roku vydáme nové album. Po sedmnáctileté odmlce začínáme novou kapitolu,” řekl HN flétnista Pol Brennan.

Jak jste se vůbec dostali k muzice? 

V šedesátých letech se v Irsku živé hraní přesouvalo do hospod. Otec si jednu takovou jménem Leo’s Tavern otevřel, a tak jsme tam se sourozenci začali vystupovat. Později v té hospodě hrál skoro každý, kdo v irské hudbě něco znamená, například Bono.

Nás bylo devět sourozenců, Moya Brennan tehdy zpívala Beatles, Joni Mitchell nebo irské balady. Já jsem hrál od čtyř let na klavír. Všichni jsme měli klasickou průpravu díky matce, která hudbu učila, a otec zase hrál v jazzových kapelách.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.