Švédský fotograf Paul Hansen v pátek získal hlavní cenu fotografické soutěže World Press Photo. Spolupracovník deníku Dagens Nyheter vyhrál se snímkem palestinské rodiny, která v Gaze přišla o dvouletou dceru Suhaib a tříletého syna Muhammada během izraelského raketového náletu.

Při neštěstí vloni v listopadu zahynul i otec rodiny Fouad, zatímco matka skončila na jednotce intenzivní péče. Na snímku tak bezvládná dětská těla k mešitě nesou Fouadovi bratři. "Síla této fotografie spočívá v kontrastu mezi zlobou i smutkem dospělých a nevinností dětí," uvedla členka poroty, peruánská fotografka Mayu Mohanna.

Sám fotograf se o příběhu dozvěděl náhodou, když ráno v Gaze čekal v nemocnici na svého známého, norského doktora. "Vyprávěl nám strašný příběh o rodině, jejíž dům zasáhla raketa. Matka ležela na jednotce intenzivní péče a doktoři se ji báli probudit. Věděli, že až se dozví o smrti obou svých dětí i manžela, přivodí jí to trauma. Druhý den ráno byl v Gaze pohřeb a ukázalo se, že jde o tutéž rodinu," vysvětlil fotograf Hansen v rozhovoru pro British Journal of Photography.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.