Švédský fotograf Paul Hansen v pátek získal hlavní cenu fotografické soutěže World Press Photo. Spolupracovník deníku Dagens Nyheter vyhrál se snímkem palestinské rodiny, která v Gaze přišla o dvouletou dceru Suhaib a tříletého syna Muhammada během izraelského raketového náletu.

Při neštěstí vloni v listopadu zahynul i otec rodiny Fouad, zatímco matka skončila na jednotce intenzivní péče. Na snímku tak bezvládná dětská těla k mešitě nesou Fouadovi bratři. "Síla této fotografie spočívá v kontrastu mezi zlobou i smutkem dospělých a nevinností dětí," uvedla členka poroty, peruánská fotografka Mayu Mohanna.

Sám fotograf se o příběhu dozvěděl náhodou, když ráno v Gaze čekal v nemocnici na svého známého, norského doktora. "Vyprávěl nám strašný příběh o rodině, jejíž dům zasáhla raketa. Matka ležela na jednotce intenzivní péče a doktoři se ji báli probudit. Věděli, že až se dozví o smrti obou svých dětí i manžela, přivodí jí to trauma. Druhý den ráno byl v Gaze pohřeb a ukázalo se, že jde o tutéž rodinu," vysvětlil fotograf Hansen v rozhovoru pro British Journal of Photography.

Cena z Velké pardubické

Kromě hlavní ceny World Press Photo v pátek oznámilo další vítěze. Porota tentokrát vybírala z více než 100 tisíc obrázků, které přihlásilo přes 5600 fotografů. Ve sportovní kategorii uspěl také fotograf ČTK Roman Vondrouš s černobílým snímkem z Velké pardubické.

V kategorii General News získal ocenění fotograf agentury AP Rodrigo Abd s portrétem Aidy, která se zotavuje po útoku syrské armády. Během něj zahynul Aidin muž i její dvě děti. Ze Sýrie pochází také další vítězný snímek Itala Alessio Romenziho, který zachytil noční panorama syrského města Zabadani během raketového útoku. Jeho snímek otiskl časopis TIME.

Ocenění v sekci Contemporary Issues získal Micah Albert za portrét ženy, která v Keni sbírá odpad. Na snímku žena odpočívá na skládce poblíž slumu, kde žije zhruba milion lidí. "Ráda se zastavím a prohlížím si knížky, které najdu. Alespoň pak člověk dělá něco jiného, než jen věčně sbírá odpad," řekla žena fotografovi.

Nejlepší přírodní fotografii pořídil Paul Nicklen se snímkem tučňáků císařských v Antarktidě. Fotografie vyšla v časopisu National Geographic. Christian Ziegler získal cenu za snímek kasuára přilbového z australského deštného pralesa.

Nádor a kyselina

Ocenění za aranžovaný portrét převzal Stephan Vanfleteren se snímkem osmnáctiletého Boubacoura Dialla s nádorem na hlavě. "Takhle jsem se narodil, tu bouli mám na hlavě odmalička. Lidé se mi občas smějí, ale mně to nevadí. Jsem čestný muslim a nebojím se smrti," řekl fotografovi Diallo.

Další ocenění získal izraelský fotograf Nadav Kander za aranžovaný portrét herce Daniela Kaluuyi.

Íránec Ebrahim Noroozi byl oceněn za portrét devětadvacetileté Somayeh Mehri, pořízený těsně předtím, než jí manžel v červnu 2011 chrstnul kyselinu do tváře. Somayeh v důsledku útoku oslepla a její tříletá dcera Ra'na přišla o oko. Dítě stále čeká více než sedmdesát chirurgických zákroků, matku zřejmě celé stovky. Část operací jim platí sousedé z okolí – někteří dokonce prodali půdu, aby mohli Somayeh přispět na léčbu.

Srbský fotograf Nemanja Pancic získal cenu za snímek malého Milana Ponjigera, který na rozdíl od svých rodičů přežil pád z šestého patra. "Skočili jsme z balkonu, protože jsme měli dluhy," vysvětlilo dítě. Fotka ilustruje bezvýchodnou ekonomickou situaci v Srbsku, které se od války s někdejší Jugoslávií snaží dostat zpět na nohy již od devadesátých let.

Basketbalistka ze Somálska

Ceny se rozdávaly také v kategorii Daily News. Ital Fausto Podavini zezadu vyfotil jedenasedmdesátiletou Mirellu, která více než čtyřicet let žila s dcerou Luigi. Od té chvíle, co byl Luigin manžel diagnostikován s Alzheimerovou nemocí, se o něj Mirella stará a žije zcela jiným životem, než byla zvyklá.

Portugalský fotograf Daniel Rodrigues pořídil černobílý snímek dětí, které hrají fotbal v prachu v Guineji. Za hřiště jim slouží pole, na nichž ještě nedávno stály kasárna. Předtím pozemek patřil správcům někdejší portugalské kolonie.

Jan Grarup z Dánska vyhrál další cenu s portrétem Suwey, devatenáctileté kapitánky ženského basketbalového týmu v Somálsku. Celý tým každodenně čelí výhrůžkám smrtí, které jim zasílají islamisté. "Na basketbalovém hřišti jsem nejštastnější. Při hře zapomínám, že mě v životě trápí i jiné věci," řekla dívka.

I další snímky za sebou mají příběh. Maika Elan například vyfotila homosexuální vietnamský pár Trana a Nguyene, kteří stejně jako další vietnamští homosexuálové doufají, že komunistická vláda legalizuje sňatky párů stejného pohlaví. V Hanoji se vloni konal první průvod gayů a leseb.

Vítězný snímek palestinské rodiny se dvěma dětmi, které zabil izraelský raketový útok.

FOTO – Vítězný snímek pohřbu palestinských dětí pořídil švédský fotograf Paul Hansen.

Související