Mezi vítěze prestižní soutěže World Press Photo se v pátek dostal fotoreportér ČTK Roman Vondrouš. Ocenění v kategorii sportovních akcí získal díky svému cyklu černobílých snímků z loňské Velké pardubické.

Vondrouš se tak zařadil po bok Antonína Kratochvíla, který cenu získal třikrát: za portrét herce Willema Dafoea, reportážní snímky z barmského vězení a fotku ženy, která prodává maso v Kongu. Mezi českými fotografy ale Vondrouš není nováčkem. Již několik let za sebou se například pravidelně umisťuje v soutěži Czech Press Photo. 

"Původně jsem byl skeptický, že bych v konkurenci vůbec mohl zaujmout. World Press Photo jsem předtím obeslal jen jednou," řekl Vondrouš v rozhovoru pro IHNED.cz.

Co se to loni na Velké pardubické dělo? Nebo že by jen vaše černobílá reportáž byla tak drsná?

Špatné počasí mi šlo na ruku. Byla to rarita, v historii Velké pardubické se snad ještě nestalo, aby se běžela v chumelenici. Vždycky jsem čekal na nějaký prudký déšť, ale sníh v říjnu? Je to evropská rarita, i když ve Svatém Mořici se běhá na sněhu, tam ale žokejové jezdí v maskách, je to takový cirkus. Ale tady to bylo velmi syrové. Teplota pod nulou. Žokejové byli zkřehlí a měli na sobě jen tenkou výstroj.

Na vašich snímcích je ale také déšť, bláto…

Všechny snímky nejsou z jednoho závodu. Sérii jsem poskládal z celého roku, nejen z Pardubic, ale také z Netolic a Koles u Pardubic. Nedělal jsem reportáž z jednoho dne, je to průřez, jak se žokejové připravují na hlavní dostih v Pardubicích. Proto je to tak pestré, jednou svítí sluníčko, jednou padá déšť, jednou je protisvětlo. To bych nikdy během jednoho dne nevyfotil.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.