Eduard Feireisl (55)

Vzdělání:
Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze.

Kariéra:
Začínal jako odborný asistent na ČVUT, od roku 1988 pracuje v Matematickém ústavu Akademie věd ČR. Od roku 2011 je také profesorem na Matematicko-fyzikální fakultě UK.

Soukromí:
Je ženatý a má tři děti.

Matematik Eduard Feireisl letos obdržel prestižní grant od Evropské výzkumné rady pro "zkušené" vědce. Více než 18 milionů korun hodlá využít na zkoumání matematických modelů, které slouží například k předpovědi počasí.

Čeští matematici patří ke světové špičce. Proč se Česku daří právě v téhle disciplíně?

I špičkovou matematiku totiž můžete dělat ve skromných podmínkách s malými náklady. Dalším důvodem je, že třeba v mém oboru parciálních rovnic se v Praze vytvořila uznávaná škola, kterou v 60. letech založil profesor Nečas. Bohužel občas slýchám, že nyní nebudou peníze, tak Nečasovu školu zrušíme a třeba za 10 let, až se situace zlepší, ji znovu obnovíme a za další dva roky budeme mít opět špičkové pracoviště. To je ale scestné. Léta budovanou tradici lze snadno zničit, znovu ji vytvořit je ale velmi obtížné.

Na co použijete grant od Evropské výzkumné rady?

Studujeme vlastnosti matematických modelů. Zjišťujeme, jak je co nejefektivněji řešit, sledujeme, do jaké míry jsou si podobné či v čem se liší. Na danou problematiku lze použít více modelů, a pak je otázka, který z nich je ekonomicky výhodný.

Konkrétně nás zajímá pohyb tekutin, tedy plynů a kapalin, a vedení tepla v tekutinách. Zkoumáme, do jaké míry dávají existující matematické modely správný obraz o budoucnosti.

Jak to lze využít v praxi?

Popsané modely se často využívají v meteorologii. S jejich pomocí se ale také řeší, jak vzduch obtéká automobily nebo letadla. Modely pomáhají optimalizovat tvar dopravních prostředků tak, aby byla spotřeba paliva co nejmenší, případně rychlost co největší. Velmi dynamicky se nyní také rozvíjí obor, který sleduje proudění tekutin v lidském těle. V astrofyzice se zase modely tohoto typu využívají k popisu hvězd, protože některé hvězdy se v podstatě chovají jako dostatečně husté plyny. Praktická aplikace modelů je široká.


Ekonom č. 7/2013

VÍCE SE DOČTETE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 14. ÚNORA.

banner 2

 

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru