Edith Whartonová

Triumf noci

2013, Plus, přeložila Stanislava Menšíková

Bylo to na podzim roku, kdy jsem prodělala tyfus. Tři měsíce jsem proležela v nemocnici, a když mě propustili, vypadala jsem tak zesláble a roztřeseně, že dvě nebo tři dámy, které jsem oslovila, se mě bály zaměstnat.

Utratila jsem většinu peněz, a když jsem dva měsíce platila nájem, obcházela agentury zprostředkující zaměstnání a odpovídala na každý inzerát, který vypadal jen trochu slušně, už jsem pomalu ztrácela odvahu, protože ze starostí jsem rozhodně neztloustla a neviděla jsem důvod, proč by se štěstěna měla obrátit. Ale obrátila se – přinejmenším mi to tak v tu chvíli připadalo. Jednoho dne mě potkala jistá paní Railtonová, přítelkyně dámy, která mě svého času do Spojených států přivezla, a dala se se mnou do řeči.

Vždycky bývala přátelská. Zeptala se mě, co mi schází, že jsem tak bledá, a když jsem jí to pověděla, vyhrkla: „Ale Hartleyová, myslím si, že bych pro vás měla to pravé zaměstnání. Přijďte zítra ke mně a promluvíme si.“

Když jsem druhý den přišla, vysvětlila mi, že paní, kterou má na mysli, je její neteř, jakási paní Brymptonová, mladší dáma, ale trochu churavá, která celoročně žije ve svém venkovském domě u řeky Hudsonu, protože nesnese únavný život ve městě.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.