Festival spisovatelů Praha letos od pražského magistrátu obdržel grant ve výši 300 tisíc korun namísto loňských 3,5 milionu korun. Prezident festivalu Michael March to na pondělní tiskové konferenci označil za likvidační a vyzval k odvolání předsedy grantové komise Jiřího Lišky.

March citoval ze stenopisu zasedání pražského zastupitelstva z 24. ledna, kde Liška obhajoval snížení dotací festivalu Febiofest a právě Festivalu spisovatelů Praha. "Febiofest byl hodnocen jako trošku mizerný filmový festival pracujících. Úroveň výrazně poklesla a my můžeme na zvýšení kvality tlačit jedině tím, že je takříkajíc potrestáme a nedáme jim prostředky, o které si říkají," uvedl Liška.

"Totéž platí o Festivalu spisovatelů. Ten pro Prahu nemá prakticky dopad. Argumentovat tím, že v sále 400 studentů poslouchá nějakého přivezeného spisovatele ze zahraničí, je dobré, ale bohužel se k tomu staví negativně nakladatelé," řekl Liška.

Podle Marche jsou tato slova zcela nepřijatelná. "Zbavme se toho pana Lišky, protože jeho názory jsou v rozporu s kulturní politikou magistrátu. Mezi řádky naznačuje, že nemá rád pracující lid ani studenty, že neuznává zahraniční spisovatele a bere je jako pouhý dovoz," uvedl March.

Rozhodnutí o podpoře letošního Festivalu spisovatelů není definitivní a výše podpory se může změnit, uvedl ve středu radní pro kulturu Václav Novotný pro IHNED.cz.

"Praha respektovala rozhodnutí grantové komise, protože se snaží ponechat toto rozhodování v rukou odborníků a nezasahovat do něho politicky. Pořadatelé festivalu se proti rozhodnutí odvolali, o výsledku odvolání se ještě nerozhodlo. Nemohu výsledek předjímat, nicméně Festival spisovatelů je tradiční a významnou akcí, kterou vždy v minulosti město výrazně podporovalo a výše letošního grantu mně osobně připadá nízká. Rozhodnutí padne na březnovém zasedání zastupitelstva hl. m. Prahy,“ uvedl radní Novotný.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.