Čtyřrukého boha Šivu v neděli připomínal klavírista Brad Mehldau, který do pražského Lucerna Music Baru přivezl svůj nový projekt Mehliana. Díky jazzovému festivalu Agharta tak Češi naživo slyšeli ranou verzi duetu, který Mehldau nečekaně od kláves a syntezátorů vede s bubeníkem Markem Guilianou. 

Mehldau, jedna z nejvýraznějších osobností současného jazzu, se tentokrát obklopil trojími klávesami (u levé ruky Moog, vpravo repasovaný Wurlitzer a nad ním Prophet), čtyřmi pedály a iPadem s útržky not. Maximálně ho zaměstnává formování podivně kosmických tónů, psychedelických vrstev a analogových retrozvuků, jimž mění výšky a zabarvení. Jeho samply by se mohly klidně jmenovat Kvak a Žbluňk. Jsou samé bzzt a psst. Soustavná salva blikajících kontrolek, kterým Mehldau bleskurychlými chapadly udílí povely jako dispečer vesmírné lodi ze Star Treku. 

Jen příležitostně klávesy nabírají funkce a vzniká například groovující levačka, která podbírá figury jako v jazzrocku, případně vytváří kontrapunkt. Jestli ale mají Mehldauovy zvuky něco společného, je to určitý pulz, jímž nepřetržitě dýchají, přilétají či se všelijak chvějí. Pestrost jim dodává bubeník Guiliana, jenž střídá zlomené beaty veskrze junglového a drum’n’bassového střihu (podobné mísení stylů s jazzem na české scéně provozuje trio Sato-San To). 

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.