Sherlock Holmes vyřeší v seriálu od BBC ještě několik případů. Nevznikne jen třetí, ale také čtvrtá série. Třetí sezóna se začala natáčet tento týden v Cardiffu, v roli Sherlocka se vrací Benedict Cumberbatch, jeho kolegu Watsona opět ztvární Martin Freeman. Premiéra se očekává během podzimu nebo zimy.

Sherlock na webu

Sherlock se úspěšně zabydlel ve Velké Británii i v Česku, kde kolem seriálu vznikla početná fanouškovská komunita. Tvoří ji ale především diváci, kteří mají možnost sledovat anglický originál, Česká televize ještě neuvedla ani druhou sérii, která na BBC vyvrcholila loni v lednu.

Holmes je i v seriálu geniálním detektivem s nepříliš vyvinutým sociálním cítěním a bydlí na adrese 221B Baker Street, ovšem v době, kdy už v Londýně stojí i slavná skleněná šiška Swiss Re Tower postavená ve 21. století.

Seriálový Sherlock se odehrává v současnosti, hlavní dvojice tak vyšetřuje složité případy, které vedou k rozsáhlejšímu spiknutí, nejen pomocí bezchybné dedukce, ale také prostřednictvím moderních vyšetřovacích metod a komunikačních technologií. Klienti je například mohou kontaktovat přes internetovou stránku.

Herec Mark Gatiss, jenž účinkuje v roli Holmesova bratra Mycrofta a je zároveň scenáristou a výkonným producentem seriálu, odhalil, že se první epizoda třetí řady jmenuje The Empty Hearse a odkazuje k povídce Prázdný dům (v originále The Adventure of Empty House) od Arthura Conan Doylea.

Fanouškům Sherlocka Holmese, kteří viděli závěr druhé série, tím naznačil, jakým směrem se může děj ubírat. Česká televize už vlastní licenci na druhou řadu, uvést by ji měla letos. První tři díly namluvili mimo jiné Vojtěch Dyk (Sherlock) a David Švehlík (Watson).

Co dělá, když nevyšetřuje

Cumberbatch a Freeman se upsali čtvrté sérii, přestože mají závazky v Hollywoodu. Freeman se stal hlavní hvězdou Jacksonovy trilogie Hobit, v němž obávaného draka Šmaka namlouvá právě jeho seriálový kolega Cumberbatch.

Ten má obzvlášt napilno. Letos se objeví jako padouch v blockbusteru Star Trek: Do temnoty, promění se ve spoluzakladatele WikiLeaks Juliana Assange v dramatu The Fifth Estate a hraje také v historickém filmu Twelve Years a Slave od režiséra Stevea McQueena (Hlad, Stud). Objeví se tam vedle Michaela Fassbendera, Brada Pitta nebo Paula Giamattiho.

Zároveň se s ním počítá pro chystanou bláznivou sci-fi Absolutely Anything, kde se sejdou hlasy žijících členů komediální skupiny Monty Python s výjimkou Erica Idlea.

Sherlock - trailer k první epizodě druhé série