Papež František by mohl restrukturalizovat nebo dokonce nechat zavřít vatikánskou banku (IOR), která je opředená skandály. Podle vatikánských zdrojů agentury AP by šlo o součást širšího zásahu do tamějšího kontroverzního byrokratického aparátu. Papež už dříve avizoval, že by chtěl, aby se římskokatolická církev stala vzorem pro úspornost a poctivost.

František zdědil církev zataženou do skandálů kolem sexuálního zneužívání dětí kněžími a úniku důvěrných dokumentů o korupci a mocenském boji v centrální správě Vatikánu. Své další kroky ohledně vatikánské banky podle AP zvažuje v rámci snahy o zajištění reformovaného a pokornějšího Svatého stolce.

Jedním z testů papežovy vlády bude tedy i to, co udělá s bankou. Ta pravidelně poškozovala obraz Vatikánu přes tři desetiletí a čelí množícím se výzvám k reformě.

"Jistě, pokud papež bude chtít, může banku zavřít," řekl vatikánský prelát, který má s bankou dlouholeté zkušenosti. Budoucnost banky je prý jedním z hlavních úkolů, jimž bude muset František čelit, zatímco polevuje překvapení z toho, že byl zvolen právě on.

Jakékoli významné reformy banky by ale nepřišly hned a neobejdou se beze změn ve vedení Vatikánu, které se stalo centrem skandálu kolem úniku informací. Znamenalo by to výměnu kardinála Tarciscia Bertoneho, který je číslem dvě ve vatikánské hierarchii. Hlavně Bertonemu se klade za vinu, že nedokázal zabránit problémům a rivalitám během osmiletého pontifikátu papeže Benedikta XVI.

Podle jiného zdroje AP je pravděpodobnější, že banka, která spravuje peníze Vatikánu, mezinárodních katolických organizací a řádů kněžích a jeptišek, podstoupí hlubokou restrukturalizaci, než že bude uzavřena. Ani tento zdroj ale nevyloučil i tuto krajní možnost. "František dělá překvapivé věci každý den," řekl.

Rezignace Benedikta XVI. a skandály banky

Podle obou zdrojů by nový papež mohl v první řadě zřídit výbor, který by mu radil o možných změnách ve finanční struktuře Vatikánu. A první známkou změn bude nový státní sekretář. "Ta otázka není zda, ale kdy Bertone odejde," řekl nejmenovaný prelát.

Správa vatikánské banky je už dlouhou dobu předmětem skandálů a podle pozorovatelů byly právě problémy církevního finančního systému jedním z důvodů, které vedly papeže Benedikta XVI. v únoru k rezignaci.

Vatikán se léta snaží prosadit pravidla, jež by zajistila, aby jeho banka splňovala mezinárodní normy týkající se třeba praní špinavých peněz a financování terorismu. Zatím se mu to ale příliš nedaří. Naposledy počátkem tohoto roku italská centrální banka zablokovala ve Vatikánu všechny platby bankovními kartami, neboť dospěla k závěru, že IOR pravidla bezpečnosti nesplňuje.