Rozhodující vítězství nad Ochranným svazem autorským (OSA) v případu vymáhání poplatků za provoz televize v lázeňských pokojích slaví první z žalovaných lázní. Letitý spor mezi třeboňskými Bertinými lázněmi a občanským sdružením OSA skončil až dovoláním u Nejvyššího soudu v Brně. A ten dal za pravdu lázeňské firmě.

Autorský svaz vymáhá podle soudu v tomto případě požadovaných téměř 160 tisíc korun neoprávněně. Další žalované lázně v Česku teď doufají, že verdikt ovlivní i jiné dosud nedořešené spory, v nichž se OSA zpětně domáhá úhrady poplatků za provoz televizí na pokojích.

Lázně tvrdí, že autorské svazy nemají právo od nich vymáhat poplatky, jelikož jsou - na rozdíl například od restaurací či hotelů - zdravotnickým zařízením. A vztahuje se na ně tedy stejně jako na nemocnice výjimka z autorského zákona. Právníci OSA však tento argument dosud zpochybňovali tvrzením, že přímo na pokojích k žádné léčbě nedochází. V tomto duchu rozhodl případ Bertiných lázní soud v Českých Budějovicích a po odvolání pak následně i Vrchní soud v Praze.

Předseda senátu Nejvyššího soudu Pavel Pavlík to však vidí jinak. Proti jeho rozsudku, kterým zrušil předchozí rozhodnutí obou soudů, už není odvolání a případ se vrací na začátek. "Odvolací (vrchní) soud vyšel bez dalšího z názoru, že na pokojích lázeňských zařízení nedochází k pravidelnému léčebnému procesu, tedy ani k poskytování zdravotní péče, takže jeho rozsudek nelze považovat za správný," uvedl soudce Pavlík.

Součástí zdravotní péče je i odpočinek

Podle advokáta Michala Šalomouna, který Bertiny lázně zastupuje, je třeba rozlišovat krátkodobé komerční wellness pobyty od léčení pacientů, kteří bývají lékaři vysíláni do lázní vyloženě za účelem léčení a zpravidla na několik týdnů. "Je zřejmé, že součástí lázeňské zdravotní péče je i odpočinek. Ochranný svaz byl dosud zvyklý jen vyhrávat. Teď mají lázně v řadě případů větší šanci uspět," říká Šalomoun.

OSA zažalovala na dvě desítky velkých i malých lázeňských firem. Některé z nich už spor prohrály, menší část dobrovolně zaplatila, ale většina soudních sporů stále pokračuje. K žalovaným patří i největší tuzemská lázeňská zařízení - Františkovy Lázně, Mariánské Lázně, Lázně Jáchymov, Darkov nebo Luhačovice.

V jednotlivých případech se jedná o desítky až stovky tisíc korun. K OSA, jež zastupuje práva autorů, se v posledních měsících přidal ve vymáhání poplatků od lázní i zástupce interpretů Intergram. Podle odhadu Svazu léčebných lázní se tito kolektivní správci domáhají od lázeňských společností sumy kolem 14 milionů korun.

Co na verdikt Nejvyššího soudu říká OSA a jaký bude jeho další postup, se dozvíte ve středečních Hospodářských novinách.

Související