Pařížské muzeum Louvre bude mít nového ředitele. Od 15. dubna se jím stane kunsthistorik a archeolog Jean-Luc Martinez, dosavadní šéf sbírek řeckého, etruského a římského umění. Martinez na postu šéfa nahrazuje Henriho Loyretta, který muzeum vedl od roku 2001, informovala agentura AFP.

"Louvre je můj život, můj dětský sen i má mladická láska," vzkázal nadšený Martinez.

Problematický výběr

Nového šéfa vybral francouzský prezident François Hollande. Tomu oponovala tamní ministryně kultury Aurélie Filippetti, jež chce do vedení uměleckých institucí ve Francii přivádět více žen. Také v případě Louvru dávala přednost druhé kandidátce Sylvie Ramond, šéfce Musée des Beaux Arts v Lyonu. Ramond se mohla stát první ženou v čele Louvru, kritici však zpochybňovali, že by byla schopná vést natolik obří muzeum – a podezírali ministryni, že se její rozhodnutí řídí pouze genderovou motivací.

"Učinit toto rozhodnutí by bylo zcela sexistické a popravdě řečeno ilegální," napsal minulý týden historik umění Didier Rykner v úvodníku La Tribune de l'Art. Kritik deníku Libération pro změnu upozorňoval, že Sylvie Ramond nemluví anglicky, což by u šéfky jednoho z předních světových muzeí mělo být samozřejmostí. Jiným se pro změnu nelíbilo, že ministryně kultury předem diskvalifikovala Michela Hilairea, uznávaného šéfa Musée Fabre v Montpellieru.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.