Aktuální seznam laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého velmi dobře vystihuje proměny české umělecké scény od roku 1989. Verdikt odborné poroty sice mohl v tu či onu chvíli budit rozpaky, nicméně při zpětném pohledu tvoří jména umělců pozoruhodně logický celek.

Nechybí v něm výrazní představitelé generace Tvrdohlavých, jako byl první oceněný malíř Vladimír Kokolia, ale také František Skála, Michal Gabriel, Petr Nikl či Martin Mainer, objevují se v něm důležité postavy profilující umění prvního porevolučního desetiletí, k nimž bezesporu patří Michal Nesázal, Kateřina Vincourová či David Černý.

Ocenění získali autoři mimořádně inteligentních intervencí (Tomáš Vaněk), instalací (Jiří Příhoda), zástupci nejmladší generace postkonceptuálních umělců, jako jsou Barbora Klímová, Eva Koťátková či Jiří Skála, tvůrci, jejichž hlavním vyjadřovacím prostředkem je fotografie (Markéta Othová) a video (Mark Ther).

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.