Fantasy Hra o trůny, která se na přelomu března a dubna vrátila na obrazovky, potvrzuje i ve třetí řadě, že je televizním fenoménem a nejstahovanějším seriálem současnosti.

Během čtyřiadvaceti hodin od premiéry na HBO si nový díl nelegálně stáhl milion lidí po celém světě, v jeden okamžik ho podle informací serveru TorrentFreak sdílelo 163 tisíc lidí, což je nový rekord. Ten ale padl i v případě legální sledovanosti, když HBO ve Spojených státech naladilo 4,4 milionu diváků.

Televizní kanál na začátku dubna oficiálně potvrdil, že seriál obnovil i pro čtvrtou řadu, která má adaptovat druhou polovinu knihy Bouře mečů. Vzdálenější budoucnost je ale nejistá. I kvůli tomu, že autor George R. R. Martin ještě nedopsal plánovaný sedmidílný cyklus Píseň ledu a ohně, který filmaři adaptují.

Martinovy knihy i seriál Hra o trůny mají věrnou komunitu fanoušků také v Česku. Sdružuje se například kolem serveru icefire.cz, který vznikl v roce 2006, tedy pět let před uvedením seriálu Hra o trůny.

Fanouškovský web spravuje Michal Ischia, který se stará také o sociální sítě týdeníku Respekt a měsíčníku Bel Mondo (stejně jako Hospodářské noviny a server IHNED.cz spadají pod vydavatelství Economia).

Co obnáší vedení fanouškovského webu v Česku? Jak probíhá spolupráce s HBO? Jaká je budoucnost Hry o trůny a čím si získala diváky i kritiky? Michal Ischia odpovídal čtenářům IHNED.cz ve středu od 13:00.

Margaery

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Ahoj. :-) Chtěl bych se zeptat, co obnáší vedení fanouškovského webu v Čechách, a jestli se za to dobře platí. :-)
Michal Ischia
Ahoj, vyplácí se to skvěle. Důkazem je i to, že sedím na on-linu iHNedu, což bych si nikdy nepomyslel, že k tomu dojde :-) Ale když se vrátím k tomu placení. Prozatím jsem odmítl téměř jakoukoli možnost na www.icefire.cz začít vydělávat. Obávám se totiž, že by to pak ovlivnilo způsob, jakým web dělám a to bych nerad. Chci mu udržet toho zdravého komunitního ducha. I za cenu toho, že to je finančně ztrátový projekt.
Čtenářský dotaz
Zdravím! Pán prstenů se spojuje s Novým Zélandem, má takovou zemi i Hra o trůny? Kde se natáčí? Díky!
Michal Ischia
Také zdravím. Pro Hru o trůny by takovou zemí zřejmě bylo Severní Irsko (hlavně díky studiu v Belfastu). Ale není to jediná natáčecí lokace, což je zřejmě u televizní produkce věc ojedinělá. Natáčí se zároveň na Islandu (dějová linka Jona Sněha) a v Chorvatsku (královo přístaviště). Částečně se minulé série natáčely také na Maltě či v Maroku.
Čtenářský dotaz
Nejak se nemuzu dopatrat, kolik serial stoji. Vite, jaky je rozpocet na jednu epizodu? At se dari, zima se snad uz neblizi.:)
Michal Ischia
S rozpočtem je to těžší. Vstupují do něho například velké pobídky ze strany Severního Irska apod. Zajímavý srovnávací graf najdete na http://www.icefire.cz/serial/ruzne/serial-hra-o-truny/ Rozpočet první řady byl tehdy odhadován na cca 5 miliónů dolarů na epizodu. Ve výsledku odborníci odhadovali, že se celá první řada mohla vyšplhat k 60 miliónům dolarů. U dalších řad se to drželo v podobných relacích, u druhé řady byl cca 15% nárůst na velkou bitvu.
Čtenářský dotaz
Dobrý den,Michale.V článku se píše o tom nelegálním stahování,nebere vás HBO jako podporu pirátů?
Michal Ischia
Dobrý den, díky za otázku. HBO je v tomto asi výjimečná stanice, ale je k fanouškovským webům velmi vstřícná a úzce spolupracujeme. Samozřejmě zásadou našeho webu je, že netolerujeme sdílení odkazů na stahování jednotlivých epizod(a nebylo to nijak vynucené, byla to má volba dávno před spoluprací s HBO). Na www.icefire.cz nenajdete dokonce ani titulky ke stažení, ale snažíme se přispívat k jejich kvalitnímu zpracování. Domnívám se, že i HBO je nakonec rádo, že vznikají kvalitní titulky. Uvědomují si, že zabránit tomu nedokáží. Ostatně i president programů HBO, Michael Lombardo, k tomu řekl: „Neměl bych to pravděpodobně říkat, ale je to svým způsobem kompliment.. [Pirátství je] něco, co přichází spolu s tím, že máte nesmírně úspěšnou show na předplatitelské síti“. (zdroj: http://www.lupa.cz/clanky/hra-o-truny-lame-rekordy-v-piratskych-aktivitach/)
Čtenářský dotaz
Michale, věděl byste, kolik lidi v Česku si stáhne v průměru titulky? Mějte se.
Michal Ischia
Jsou to jen odhady na základě statistik serverů jako titulky.com, ale budou to desetitisíce na epizodu.
Čtenářský dotaz
Co říkáte na to, že jsou nové díly ke stažení už v den uvedení na HBO?
Michal Ischia
To je vcelku očekávatelné. V zahraničí se díl vysílá několik hodin před odvysíláním v Česku.
Čtenářský dotaz
Hezký den. Jak jste se dotal k Hře o trůny? Já o knihách neměla tušení ještě donedávna. Mějte se.
Michal Ischia
Dobrý den, poměrně složitě. První díl jsem dostal někdy kolem 15-16 let od táty k narozeninám. Věděl, že mám rád fantasy a vzal tehdy první novinku, co mu knihkupec doporučil. Ale nepodařilo se mi do knih řádně začíst, abych hned toužil po dalších dílech. Až o pár let později jsem narazil na pokračování, které mě pohltilo. V tu chvíli jsem se taky spojil s člověkem, který tvořil jediný český fan web o této sáze a dohodl se s ním na spolupráci. Později jsem projekt zcela převzal.
Čtenářský dotaz
Zdá se mi, že první díly třetí série jsou hodně pomalé... Myslíte, že producenti zpomalili záměrně kvůli prodloužení série? Nebo se vám to nezdá?
Michal Ischia
Nemám pocit, že by nějak extrémně zpomalili. Začátek nové řady bývá vždy pomalejší, je třeba představit nové postavy, lokace ad. Třetí kniha Písně ledu a ohně je nejobsáhlejší díl ságy a tvůrci moc dobře věděli, že ji nelze v 10 dílech vylíčit. Proto padlo rozhodnutí na rozdělení na dvě řady. Záměrné zpomalení a natahování série bych od tvůrců neočekával. Materiálu z knih mají i tak dost. Ale je pravda, že tempo psaní autora ságy je pomalé a hrozí, že ho za 2-3 roky dostihnou. Tou dobou už by ale snad měla vyjít šestá kniha, která by jim měla dát dostatek materiálu na další dvě řady.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, jak se Vám líbí seriál? Považujete ho za dobře ztvárněnou adaptaci knih? Předem Vám děkuji za odpověď. S přáním hezkého zbytku dne Honza Uhlík
Michal Ischia
Dobrý den, díky za otázku. Seriál se mi celkově líbí a je to podle mého názoru jeden z nejlepších seriálů dneška. Od počátku jsem věděl, že seriál nedokáže naplnit představy čtenářů knižní předlohy a s tím také k seriálu přistupuji. Snažím se na něj hledět jako na samostatné dílo a neporovnávat ho s knihou. Je to podle mě jediný způsob, jak seriál sledovat a nevytrhat si při všech těch změnách a zkratkách vlasy :-) Jako adaptaci seriál hodnotím pozitivně, tvůrci rozhodně nemají snadnou práci. Takhle od počítače se mohou některé změny oproti knize zdát nesmyslné (pro představu, zkuste se začíst do nějaké hodnotící diskuze na www.icefire.cz), ale při hlubším zkoumání jsem vždy došel k závěru, že za těmi změnami stojí nějaký smyslupný záměr. Jediné, co bych seriálu asi vyčítal, je nadmíra tzv. šokujících scén (např. těch sexuálních :-).
Čtenářský dotaz
Dobrý den.. Vždycky po novém díle bych si nejradši hned zjistil, co se se tam bude dít dál, ale nemám čas na knížky a nechci si to vyspoilerovat v nějakých popisech. Mohl byste nějak naznačit bez zbytečných detailů, jestli tam bude víc věcí jako sou draci a další věci podobné jako v Pánu prstenů? Budou tam nějaké bitvy nebo furt politika? Hezký web!
Michal Ischia
To je složité, abych příliš nespoileroval. Ano, jednoznačně, bude víc draků, bude víc akčních scén. Nebudou chybět ani podobně šokující scény typu popravy zdánlivě hlavní postavy. Už na konci třetí řady se můžete na něco obdobného "těšit" - je to jedna z nejlepších scén knihy a jsem nesmírně zvědavý, jak ji tvůrci v seriálu zvládnou. Velikost bitev jako měl Pán prstenů se asi nedočkáme, ale bitvy nás rozhodně také čekají. Bude také dále sílit přítomnost magických prvků. Autor říká, že s nimi rád šetří, ale s každým dalším dílem jejich vliv roste.
Čtenářský dotaz
Čím to, že se tolik mladých dneska utíká pryč z reality do podobných seriálů? nebo do počítačových her a komiksů a velkých amerických filmů. Není to trochu infantilní, když se ve světě děje tolik vážných věcí.
Michal Ischia
To jsou trochu filozofické vody, do kterých se nerad pouštím :-) Ale myslím, že jste na to kápnul. Viděl bych za tím právě ten únik z reality.
Čtenářský dotaz
Knížky jsem začala číst od prvních vydání v roce 1996. V mém okolí bylo skutečně jenom pár lidí, kteří příběh znali a čekali na každou novou knihu... Teď ságu zná velké množství lidí, stává se populární. Dokonce se stala předlohou pro zfilmování. Osobně se s tím hodně peru, že se stává sága tak známá, populární, až komerční. Nemáte to také tak? Jste rád, že se seriál vůbec natáčí? Že kolem něj vzniká taková mánie a je tak známý? Nevadí vám vznikající komerce? Děkuji.
Michal Ischia
Chápu, co myslíte. Prožívám to vlastně už podruhé. Poprvé se mi to stalo u Pána prstenů (ke konci už toho bylo opravdu hodně), podruhé zde. Jak už jsem o tom ale psal výše, snažím se knihu a seriál nespojovat. U Hry o trůny mi to navíc přijde v ještě docela únosném měřítku oproti Pánu prstenů. Možná je to tím, že je to přeci jen méně přístupný seriál, je pro dospělejší publikum. Takže nevadí, jsem rád, že mé okolí už tuší, o čem je můj web a že to není žádná "úchylárna", ale zatraceně dobrý příběh.
Čtenářský dotaz
Ahoj, je v možnostech české produkce vytvořit rozsahem podobný seriál jako je HoT? Hořící keř byl ok, ale koho pořád zajimají příběhy točící se okolo poválečné historie, když česká potažmo středoevropská historie nabízí skvělé středověké náměty. Třeba motiv otrokářského trhu v místech dnešní Malé Strany z dob přemyslovského rozkvětu, aktivní hradní soustava okolo Prahy, počátky křesťanství a další nekonečné možnosti vycházející (btw) z reálií... Dík a s pozdravem
Michal Ischia
Ahoj, to se obávám, že nikdy v možnostech českých produkcí nebude. Pokud se to někdy podaří, tak snad jedině HBO a jen ve spojení se zahraničním kapitálem. Buďme rádi alespoň za ten Hořící keř, už to byl podle mého názoru výjimečný počin.
Čtenářský dotaz
Chtěl bys vlastního zlovlka?:-) A jak bys ho případně pojmenoval? (A jinak tě musím pochválit za výborně odváděnou práci na webu;-))
Michal Ischia
Díky za pochvalu. Jasně, zlovlka bych bral. A asi bych měl s pojmenováním stejný problém jako Bran v knižní předloze. Snad by mě také nakonec něco osvítilo :-)
Čtenářský dotaz
Říkáte, že je to ztrátový projekt. Můžete naznacit, kolik do toho webu sam date penize? Funguji vubec podobne fanouskovske weby ve svete? Jak moc je tam berou vazne?
Michal Ischia
Ztrátový je možná silné slovo. Já si žádnou výsledovku nedělám. Náklady jsou prosté - pár set korun na hosting a doménu ročně a nevyčíslitelná hodnota mého volného času :-) Zahraniční fan weby mají rozhodně větší možnosti. Centrála HBO s nimi mnohem úžeji komunikuje, dává jim exkluzivní materiály apod. Tyto možnosti bohužel česká centrála nemá. Mají samozřejmě mnohem větší publikum a reklama tak pro ně asi má nějaký pozitivní finanční dopad. Doporučuji třeba http://winter-is-coming.net/ a http://westeros.org/ Nicméně také to pro ně asi není hlavní zdroj obživy.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, vím, že 3. série se nám teprve rozjíždí, ale mohla bych se zeptat, jak to vypadá do budoucna? Kolik by mělo být dílů 3. série, popř. plánuje se ještě nějaká další?
Michal Ischia
Dobrý den, každá série (i do budoucna) má 10 dílů - více se dle tvůrců nedá při současném nastavení stihnout. HBo minulý týden posvětilo vznik 4. série, která bude odvysílána za rok touto dobou. Knižní předloha pak nabízí materiál pro dalších X řad.
Čtenářský dotaz
čau, Hra o trůny je nejlepší, jak serial tak knihy. miluju všechno, ale myslíte si že když bude vydána kniha Větry zimy, takže George r.r martin přijede do ČR, stejně jako nedávno Paolini.? děkuji
Michal Ischia
Bylo by to fajn, ale já doufám, že cestování spíše omezí a bude se soustředit na dopsání ságy :-) Moc to nečekám, že by sem přijel. Do Evropy zřejmě pojede, ale spíše se bude snažit objet natáčecí místa. George R.R. Martin tu už před lety mimochodem byl.
Čtenářský dotaz
Jen utopickou otázku.Bude se seriál Hry o trůny konečně vysílat na TV NOva nebo Prima? Máte nějaké zprávy o jednání o zakoupení práv k vysilání?? Děkuji. S.P.
Michal Ischia
Podle všeho by seriál měla vysílat Česká televize. První řada by se na obrazovce měla objevit letos.
Čtenářský dotaz
Ahoj, Chcela by som sa spytat, odkial si tu pociatocnu "sebranku" sebral? :) Kolki ste sa poznali predtym a kolkonasobne vzrastla navstevnost po seriali? Dik.
Michal Ischia
Ahoj, to přišlo tak nějak samo. Zpočátku (rok 2006) nás bylo na diskuzním fóru tak 10 lidí toho pevného jádra. Nikoho jsem předtím vlastně neznal, seznámily nás až diskuze. te´d jsou nás na webu stovky, ale to pevné jádro jsou pořád spíš menší desítky. O návštěvnosti najdeš něco na http://www.icefire.cz/nezarazene/navstevnost-ice-fire-webu/ Seriál tomu samozřejmě hodně pomáhá a vždy to během jara vroste na násobky.
Čtenářský dotaz
A s kym od HBO si v kontakte?
Michal Ischia
S jejich koordinátorem nových médií. Hlavně díky němu funguje spolupráce s HBO skvěle.
Čtenářský dotaz
Zdravím, jako fanoušek G.R.R. Martina, co říkáte na Malazskou Knihu padlých od Eriksona? Má podle vás i nějaká jiná fantasy série šanci na KVALITNÍ seriálové či filmové zpracování? Nebo je GoT (pomineme-li Tolkiena) v tomto tak trochu unikát, i vzhledem k tomu, že sám autor měl vždycky k seriálům blízko (psal tuším i nějaké scénáře).
Michal Ischia
Je mi líto, ale Malazskou knihu padlých neznám moc dobře. Četl jsem jen první díl a do dalších dílů jsme už neměl moc chuť. Mám je dokonce koupené, tak snad časem... Byl bych moc rád, kdyby se podařilo zfilmovat Kroniky Královraha od Patricka Rothfusse - to je pro mě největší objev posledních let na poli fantasy literatury. Jinak ano, Martin psal scénáře k TV seriálům. Pokud vás zajímá víc, psal jsem o něm na http://www.belmondomag.cz/hra-o-truny-zna-sveho-viteze/
Čtenářský dotaz
jak si fans komunita vysvětluje, že přibyly explicitní gay scény, které jsou přitom v knize bud výslovně heterosexuální (jeden z bratrů noční hlídky), nebo nanejvýše naznačené (renly baratheon)?
Michal Ischia
Ovšem, vzbudilo to určité diskuze. Ten druhý "případ" byl i v knize vcelku jasný a George Martin jasně řekl, že to byl jeho záměr. Seriál má v tomto trochu těžší roli, nemůže si tak hrát se slovíčky. Má jiné vyjadřovací prostředky a musí trochu zjednodušovat, ukazovat věci příměji.
Čtenářský dotaz
Ahoj, zajimalo by mě jak jsi ty osobně spokojen s podáním seriálu vůči knize, např. "Ed vs Jaime", "Dany a setkání s Arstanem" atd., v knize to byly silně emotivní situace, ne že by tady ne, ale přeci jenom je udělali trošku jinak. Myslíš že je to záměr a ohleduplnost vůči novým čtenářům, aby přeci jenom měli po shlédnutí serialu a případné četbě stále nějaké to překvápko ?? Dík za odpověď
Michal Ischia
Ahoj, budu se opakovat, snažím se to moc neporovnávat, jinak by seriál téměř vždy prohrál. Nemyslím, že je to nějaká ohleduplnost tvůrců. Spíše je to daň za zjednodušení a zrychlení. Proto některé věty vkládají do úst jiným postavám v jiný čas apod. Dodnes vlastně moc nechápu, jak se tvůrcům podařilo, že ten seriál získal tolik fanoušků, kteří knižní předlohu neznají. Je to přeci tak složitý děj s tolika postavami. Vysvětluju si to právě tím, že se jim podařilo ten děj dostatečně zjednodušit.
Čtenářský dotaz
Divíš se, že vám (icefire) nevyrosla na CZ webu konkurence, ačkoli je seriál takovým hitem? Čím to? Před pár lety se to tu MFA weby na různé seriály jenom hemžilo...
Michal Ischia
Nějaká konkurence tu je, ale já ji vlastně neříkám konkurence. Oni se zabývají čistě seriálem. My jsme více komunitní a zaměřujeme se roky na vše okolo Písně ledu a ohně, primárně nás zajímají hlavně knihy. Síla je ale hlavně v té komunitě, kterou budujeme déle jak 6 let, to se nedá vybudovat přes noc.
Čtenářský dotaz
Ahoj, hra o truny me doslova pohltila a velmi me bavi svet Westerosu. Ctu momentalne Bouri mecu a jsem jen o neco malo radku pred serialem. Chtel jsem se zeptat, jestli bys mohl doporucit nejake dalsi weby se zajimavymi informacemi o Hre o truny - klidne i mezinarodni, proste ktery ty mas rad.. Na vas web se ale take urcite podivam. Dekuji za odpoved!
Michal Ischia
Ke knihám doporučuju http://westeros.org/ a http://towerofthehand.com/ Jsou to skvělý weby s ohromným množstvím materiálů.
Čtenářský dotaz
Dobry den, game of Thrones jsem prestal sledovat na konci prvni season. Mel jsem pocit, ze se tam absolutne nic nedeje, (velky prislib monster za velkou zdi a nevyuzity potencial). Nevim cim to, takze bych se chtel zeptat, zda-li ma smysl se rozdivat na druhou a treti sezonu. Diky za odpoved.
Michal Ischia
Dobrý den, asi nečekáte, že bych řekl, že to nemá smysl. Druhá a hlavně třetí (a čtvrtá) řada jsou a budou více akčnější než první. Ale pořád je tam velká porce děje, který se věnuje zákulisí, mocenským intrikám apod. Na tom se nic nemění, v tom je ostatně podle mě kouzlo toho seriálu a knih. Odlišuje se tím od toho běžného fantasy stereotypu jasně vymezených stran dobra a zla.
Čtenářský dotaz
Kedy zhruba bude Cz dabing ?
Michal Ischia
Pokud vím, měl by tam být 14 dní rozestup. Takže snad už příští týden by se mohl objevit na HBO první dabovaný díl třetí řady. A tímto se s vámi loučím. Díky všem za otázky. Ať se vám Hra o trůny líbí a doporučuji vám přečíst si knižní předlohu Píseň ledu a ohně. Seriál je výtečný, ale nedokáže svět a postavy George R.R. Martina vykreslit tak dokonale a ve všech barvách. Hezký den, Michal „Alek“ Ischia, www.icefire.cz
Související