Jednání o prodeji pražského Lobkovického paláce německé vládě intenzivně pokračují. „Poslední kolo jednání proběhlo v únoru v Praze,“ potvrzuje české ministerstvo zahraničí. Podle informací týdeníku Ekonom ministerstvo doplnilo loňský znalecký posudek o hodnotu fresek a uměleckých děl v paláci; ministerstvo financí nový posudek verifikovalo a cenový návrh má nyní k vyjádření německá strana.

 

“Detaily komentovat nemůžeme, ale věříme, že jednání uzavřeme k oboustranné spokojenosti co nejdříve to bude možné,” odpověděl na dotaz Ekonomu mluvčí německého ministerstva zahraničí Holger Dreiseitl. Zájem Německa o odkup sídla své ambasády ve Vlašské ulici na Malé straně je enormní; česká vláda s prodejem oficiálně souhlasila už v květnu 2011.

 

I když okolnosti prodeje ani stav jednání nechce žádná ze zainteresovaných stran otevřeně komentovat, diplomatické zdroje týdeníku Ekonom mimo záznam potvrzují, že snahou obou stran je uzavřít dohodu ještě za působení současné vlády. Pokud by totiž příští vláda sestavila ČSSD, z obchodu by zřejmě sešlo. „Jsem jednoznačně proti prodeji a pokud bych se stal ministrem zahraničí, zastavil bych to,“ říká stínový ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

 

Cena za Lobkovický palác se odhaduje až na 600 miliónů korun. Protihodnotou je i nabídka prodeje lukrativní stavební parcely v diplomatické čtvrti Berlína, již berlínská radnice už několik let rezervuje právě pro stavbu nového českého velvyslanectví. Cena za berlínský pozemek se odhaduje na 400 miliónů korun.

 

Prodána má být i stávající česká ambasáda v Berlíně, jejíž stav premiér Petr Nečas označil za „hrůzostrašný“.

Související