Ve věku pětaosmdesáti let zemřel Sir Colin Davis, nejdéle slouzící šéfdirigent Londýnského symfonického orchestru a výrazná osobnost anglické klasické hudby. Muž, který v mládí proslul ohnivým vystupováním i osobními střety, končil dráhu jako moudrý, vyzralý dirigent, jenž se nepouští do střetů s muzikanty a nechce mít nic společného s administrativní částí řízení orchestru.

Davis Londýnský symfonický orchestr poprvé řídil v roce 1959, tehdy ho ale hudební odmítli. Šéfdirigentem byl tak jmenován teprve v polovině devadesátých let a prezidentem tělesa se stal posléze roku 2006.

V mezidobí stihl řídit BBC Symphony Orchestra, uchytil se v Royal Opera House a v neposlední řadě získal tři ceny Grammy: jednu za nahrávku Verdiho Falstaffa, dvě za podání Berliozovy opery Trojané (tu jako jeden z mála naživo uváděl v kompletním sedmihodinovém provedení).

Ostatně Davis býval označován právě za jednoho z nejvýraznějších interpretů Berlioze, kterého především častým uváděním v šedesátých a a sedmdesátých let podával britskému publiku jako velikána hudby 19. století, srovnatelného s Wagnerem či Verdim.

Kromě toho se ale Davis důkladně věnoval i dílům od Mozarta až po moderního skladatele Michaela Tippetta.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.