Portréty neexistujících lidí na základě událostí, které se nikdy nestaly, mohou vyhrát letošní Turner Prize. Londýnská malířka s ghanskými kořeny Lynette Yiadom-Boakye jako první černoška získala nominaci na nejprestižnější britskou uměleckou cenu.

Figurativní malby Yiadom-Boakye na oko navazují na evropskou tradici, mají ve všech ohledech zvládnutou barvu, formu, kompozici či perspektivu. To je ale dokonalost pouze po formální stránce: významově mají obrazy funkci zcela jinou.

Yiadom-Boakye především zkoumá, co lidé v jejich malbách uvidí na základě svých zavedených zvyků a rutin z muzeí či z galerií. "Představuji si své obrazy jako odstavce nebo věty. Nechci, aby měly jasně čitelné vyprávění, spíš aby naznačovaly různé způsoby, jak je číst," říká autorka.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.