Jako křížovou výpravu vnímá rodina Rosenbergů svůj boj o restituci obrazů, které zabavili nacisté. Ani sedmdesát let po druhé světové válce se rodině stále nepodařilo získat nazpět kompletní sbírku maleb Picassa, Renoira, Braqua či Cézanna, kterou nacisté odcizili.

Alexandre Rosenberg obrazy poprvé viděl v domě svého otce Paula. Podruhé se s nimi setkal v srpnu 1944, když jako člen francouzských vojsk zastavil vlak s nacisty prchajícími z Paříže. Tato scéna už před takřka půl stoletím inspirovala snímek Vlak, ve kterém účinkoval Burt Lancaster.

Matisse je v Norsku

Jak ale připomíná deník New York Times, od té doby se do boje za restituci obrazů zapojily tři generace Rosenbergů. Jednou z dědiček je také novinářka Anne Sinclairová, manželka někdejšího ředitele Mezinárodního měnového fondu Dominiqua Strauss-Kahna.

Rosenbergovi potomci dnes spolupracují s Interpolem, prochází katalogy muzeí a když nemají jinou možnost, ukradená díla alespoň znovu odkupují. Ze zhruba čtyři sta obrazů, které by na dnešním trhu s uměním měly hodnotu až 10 miliard dolarů, se jim zatím podařilo najít 340 kusů: naposledy Matissův obraz, který nacisté zcizili roku 1941 a jenž se momentálně nachází v muzeu v Norsku.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.