Dirigent Jiří Bělohlávek a Poslední noc londýnského hudebního festivalu BBC Proms budou hrdiny nedělního večera v kulturním centru La Fabrika v pražských Holešovicich.

Na jeho program i na to, jak vlastně funguje toto soukromě financované kulturní centrum, přišla řeč s Richardem Balousem, majitelem, ředitelem a dramaturgem La Fabriky.

"Jistá soběstačnost mi vyhovuje. Po tom, že chci někde vytvořit kulturní prostor, jsem vždycky toužil. Akorát si člověk musel nejprve vytvořit finanční infrastrukturu, aby to potom dokázal zrealizovat," říká Balous.

Co může publikum čekat od večera A Last Night of the Proms 2012? 

Uvidí záznam závěrečného koncertu loňských Proms, jímž se Jiří Bělohlávek loučil s orchestrem BBC a svým šestiletým působení na postu šéfdirigenta. Je to veliký zážitek. Ten koncert byl dojemný i proto, že se ho účastnilo nepředstavitelné množství lidí. Vidíte narvanou Royal Albert Hall a dalších nadšených čtyřicet tisíc lidí v Hyde Parku, kteří to sledují na velkoplošných obrazovkách. Je to velká pocta pro Jiřího Bělohlávka.

Jsme moc rádi, že přijal naše pozvání, aby se večera v La Fabrice zúčastnil osobně, bude to tedy částečně i autorské promítání. Partnerem večera je Česká filharmonie, kde Jiří Bělohlávek od podzimu působí jako šéfdirigent, a dva její soubory také v La Fabrice zahrají malý doprovodný koncert.

Vy jste žil nějakou dobu v Anglii v emigraci. Souvisí to nějak s pořádáním tohoto večera nebo máte nějaký osobní vztah k panu Bělohlávkovi? 

Pana Bělohlávka osobně vůbec neznám a moc rád ho uvidím. Nemůžu ani říct, že jsem nějaký velký návštěvník koncertů klasické hudby. Existenci BBC Proms jsem samozřejmě z Anglie vnímal, nicméně jsem tam skoro nikdy v létě nebyl, abych to prožil na vlastní kůži.

Není to ten "kravaťácký" koncert, Angličani naopak přijdou "vyšášeni" ve svých národních barvách, mají vlajky, cylindry a nesmírně se u toho baví. Samozřejmě tomu je přizpůsobená dramaturgie. Je na tom vidět spontaneita, patriotismus, ale i láska k hudbě. Lidé, kteří to nezažili a uvidí to, budou ohromeni.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.