Potenciál komiksů odhalují v poslední době nejen velká hollywoodská studia, ale také televizní stanice. Novým příkladem je adaptace mangy Monster od HBO, pracují na ní Guillermo del Toro a scenárista Sherlocka Steven Thompson.

Zatímco v připravované sci-fi Pacific Rim del Toro režíruje obří monstra, v příběhu od oceňovaného autora Naoki Urasawy jde o monstra symbolická. Každá postava ve složité síti intrik a vztahů má svoje démony, s nimiž se musí vypořádat.

Japonský komiks Monster má celkem osmnáct svazků, vznikl podle něj také animovaný seriál, jehož čtyřiasedmdesát epizod vysílala televize NTV mezi lety 2004 a 2005. Zatím není jisté, v jakém roce se dostane na obrazovky hraná adaptace od HBO.

Hlavním hrdinou je špičkový neochirurg Kenzo Tenma, který v roce 1986 působí v nemocnici v Düsseldorfu, čeká ho zářná kariéra a svatba s dcerou ředitele. Dlouhodobě však nesouhlasí s politikou nemocnice a upřednostňováním prominentních pacientů.

Když k němu jednoho dne přivezou postřeleného chlapce, jeho sestru a primátora města, rozhodne se operovat chlapce, protože se do nemocnice dostal první. Chlapec přežije, primátor zemře. V tu chvíli se Tenmův život rozpadá, ztrácí snoubenku i společenské postavení.

Následně je však ředitel společně s dalšími doktory zavražděn a sourozenci zmizí, podezření padne na Tenmu, ale neexistují důkazy. Po devíti letech je Tenma primářem chirurgie, dostihne ho však minulosti. Dozvídá se, že přeživší chlapec Johan je masovým vrahem a má hrůzné plány. Aby napravil svou chybu, rozhodne se Johana zastavit. Jeho dopadení a pomsta se stávají smyslem Tenmova života.

Suk vedle Janáčka

Pátrání se odehrává převážně v západním Německu a také v České republice. Urasawa se při pojmenování postav nechal inspirovat tradičními jmény nebo známými osobnostmi. Do případu se postupně zapojuje například prostitutka "Halenka Nováková" nebo detektiv Jan Suk, který zjišťuje, že jeho nadřízený - inspektor Filip Zeman - pracoval pro StB. Roli sehraje i pražský loutkář Jaromír Lipský nebo tajemný a paranoidní Petr Čapek. Další policisté se jmenuje Hamrlík, Stránský nebo Janáček.

Podle Monster měl původně vzniknout celovečerní film u studia New Line, ale právě složitá zápletka a pavučina postav, z nichž i ty vedlejší mají svoje mikropříběhy, zapříčinily, že jej del Toro zpracuje jako seriál. S Thompsonem se bude podílet na scénáři, bude mít úlohu producenta a první díl také zrežíruje. Na proces dohlédne také původní japonský nakladatel Shogakukan.

Režisér Hellboye del Toro také přesvědčil Urasawu, že k předloze bude přistupovat s úctou. Mísí se v ní několik žánrů - detektivka, konspirace, horor, psychologické drama nebo politický thriller. Je naznačeno, že se v Německu experimentovalo na dětech nebo že Johan manipuluje lidmi v nejvyšších kruzích, aby dosáhl svých cílů. Jedním z hlavních témat je otázka, jestli se dá ospravedlnit vražda.

Vysmátý Urasawa

Sám Urasawa je prý překvapený, že tolik lidí vnímá jen temné podtóny série. Podle něj má místy blízko ke komedii a také při psaní k ní přistupoval jako k něčemu, u čeho se čtenáři můžou zasmát.

Třiapadesátiletý Urasawa, který na manze Monster pracoval mezi lety 1994 a 2001, je jedním z nejuznávanějších komiksových tvůrců současnosti. Doma získal významnou cenu pojmenovanou po průkopníkovi mangy Osamu Tezukovi, v Evropě dostal ocenění na festivalu ve francouzském Angoulême a je také laureátem americké Ceny Willa Eisnera, považované za komiksovou obdobu Oscarů.

Ve Spojených státech vydalo ságu Monster nakladatelství VIZ

monster

Související