Padesát tisíc utonulých, parníky uvízlé na mělčině s příděmi mezi stromy, dobytek obrácený kopyty vzhůru po průchodu gigantických vln - příběhů o velkých mořských vzedmutích během uplynulých staletí je bezpočet. Mnohé z těchto povodní zasáhly pobřeží v době, kdy bylo relativně stabilní, a zabily všechny, kdo jim stáli v cestě. Dnes žijeme v oteplujícím se světě, v němž hladiny moří stoupají a v němž desetimiliony lidí bydlí pouhých několik metrů nad oceánem. Riziko náhlé katastrofy je vyšší než kdykoliv dříve.

Dějinná bilance je skličující. Šestnáctého ledna 1362 se přes Britské ostrovy prohnala od jihozápadu prudká bouře. Dřevěná věž norwichské katedrály ve východní Anglii se zřítila.

O několik hodin později se bouře s názvem Grote Mandrenke neboli "Velké zabíjení lidí" snesla za přílivu na oblast Nizozemí. Obrovské vlny hrnuly všechno před sebou. Zahynulo "nekonečně mnoho lidí", rybářské lodě se rozpadly na třísky, celá stáda krav a ovcí zahynula v běsnících vodách. O tři staletí později, v roce 1634, zvedla další katastrofální bouře mořskou hladinu o čtyři metry nad normál v oblasti ostrova Strand u severoněmeckého pobřeží. Utonulo plných 15 000 lidí a 50 000 kusů dobytka.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se