Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
23.6.2013 18:12 | Obraz Schikanedera se na aukci prodal za 5,4 milionu korun

Obraz Jakuba Schikanedera Západ slunce na Vltavě se na dnešní aukci v Praze prodal za 5,4 milionu korun včetně aukční přirážky. Po souboji byl nakonec vydražen zájemcem, který usiloval o toto dílo prostřednictvím telefonu. Nepřekonal dosavadní autorův aukční rekord, který držel s obrazem Kontemplace prodaným v roce 2010 za 8,1 milionu korun. Za společnost European Arts Investments o tom informoval výkonný ředitel Albert Trnka.

Na aukci, která nabídla celkem 166 výtvarných děl a 300 starožitností, se dnes prodal také obraz Václava Špály U řeky z roku 1919 se stal druhým nejdráže prodaným dílem aukce. Krajina o rozměrech 50 krát 59,5 centimetru, původně z majetku mlynáře Haranta ze Žeretic u Vysokého Veselí, šla do aukce s cenou 850 tisíc korun. Zájem dražitelů vytáhl cenu na sále na 1,080.000 korun včetně aukční přirážky.

Schikanederovy obrazy se v aukcích objevují často a dosahují vysokých částek. Schikaneder je nejdražším autorem z umělců 19. století, byť jeho tvorba zasahuje i za přelom století. Za 7,5 milionu korun se například v roce 2009 vydražil jeho obraz Na Zámeckých schodech, v roce 2011 našlo kupce Staropražské nokturno (6,9 milionu korun), loni se obraz Večer u mořského břehu prodal za 6,6 milionu korun.

Schikaneder je velmi oblíbeným malířem. Jeho loňskou výstavu ve Valdštejnské jízdárně vidělo přes 73.000 lidí, a to se jeho monografická výstava konala na témže místě 13 let předtím. Více než polovinu exponátů loňské výstavy tvořila nově objevená díla.

Schikaneder se ve své tvorbě zprvu soustředil na melancholické obrazy ze života chudých a vyvržených lidí. Oblíbenou se pak stala zejména jeho série lyrických pražských motivů, zachycujících náladu zejména v zimní podvečer, a dobových interiérů se specifickou světelnou atmosférou. Věnoval se i tvorbě portrétní a krajinářské, v závěrečném období inspirován především přímořskými motivy. Jeho dílo proniklo do obecného povědomí až v 80. letech minulého století spolu s renesancí zájmu o výtvarné umění konce 19. století. (čtk)

23.6.2013 17:38 | Primal Scream 18. listopadu vystoupí v Lucerna Music Baru v Praze

Britská alternativní rocková kapela Primal Scream 18. listopadu vystoupí na pódiu pražského Lucerna Music Baru, kde představí své v pořadí desáté studiové album s názvem More Light, které vyšlo 13. května. Album, na němž hostovali Robert Plant, Mark Stewart a Davey Henderson, má velmi dobré recenze, například Neil McCormick z Daily Telegraph album označil za "úchvatné" obsahující "velké, ďábelské a psychedelické melodie". Za pořadatele o tom informoval Michal Rejzek.

Vstupenky za 840 korun jsou k dispozici od 21. června v sítích Eventim, Ticketpro, Ticketportal, Ticketstream a na webu Lucerna Music Baru.

Primal Scream, kteří pocházejí ze Skotska, v České republice vystoupili již několikrát. Naposledy před dvěma lety, kdy připomněli zcela zaplněném pražském Kulturním centru Vltavská své album Screamadelica z roku 1991 považované za jedno ze zásadních a nejlepších alb 90. let.

Počátky glasgowské kapely spadají do roku 1982, jejím lídrem a zakladatelem je zpěvák Bobby Gillespie, bývalý člen kapely Jesus & Mary Chain. Skupina v minulosti ve svých nahrávkách míchala klasický rock, acid house, dance i techno. Novější nahrávky zní už popověji. V současnosti sestavu tvoří Gillespie (zpěv), Andrew Innes (kytara), Martin Duffy (klávesy), Simone Butler (basová kytara) a Darrin Mooney (bicí). Barrie Cadogan jezdí s kapelou a nahrává od roku 2006 jako náhrada za kytaristu Roberta "Throb" Younga.

Jméno Primal Scream se v českém tisku objevilo před čtyřmi lety v souvislosti se sporem kolem vysílání Radia Wave. Rozhlasová rada se ocitla v centru pozornosti kvůli tomu, že na základě nepřesného překladu písně Swastika Eyes od levicově orientovaných Primal Scream několik členů rady obvinilo Radio Wave z propagace fašismu. Podle odborníků přitom píseň naopak na nebezpečí fašismu poukazuje. Rada později omyl uznala. (čtk)

23.6.2013 17:05 | Film o Gagarinovi budí v Rusech hrdost i posměch

Raketové motory začínají chrlit plameny a dým, zatímco Jurij Gagarin v oranžové kombinéze s úsměvem říká své slavné "Jedem!". Scéna z roku 1961 se vrací na plátna ruských kin v prvním životopisném filmu o prvním člověku ve vesmíru, natočeném za státní peníze ve vlasteneckém duchu. Tržby za prvních deset dnů promítání však podle agentury AFP nekryjí ani desetinu výrobních nákladů.

Snímek "Gagarin, první člověk ve vesmíru" pojednává o dětství a mládí budoucí legendy přes výcvik v Hvězdném městečku až k letu do historie a okolo Země v trvání 108 minut. Končí ale návratem na Zemi a vyhýbá se všem zmínkám o dalším kosmonautově životě. Zejména pomíjí Gagarinovu smrt v troskách cvičné stíhačky MiG za dodnes neobjasněných okolností; zřejmě šlo o banální chybu pilotáže.

Jakkoli se kosmonautova obří socha z titanu stále leskne na moskevské Leninově třídě jako ztělesnění posvátného idolu vypěstovaného sovětskou propagandou, Gagarin se až dosud nestal filmovým hrdinou. Až teď, kdy při pátrání po hrdinech pro postsovětské Rusko úřady povzbuzují natáčení nových vlasteneckých snímků.

Kritika film přijala chladně. Filmaři prý vykreslili obrázek příliš dokonalého hrdiny, než aby mohl být věrohodný. Hlavně se nezdá, že Gagarin je zobrazen jako dokonalý manžel, který buď kupuje kytici pro ženu, anebo dceři mění plenky. Režisér Pavel Parchomenko podle televize Dožď "natočil retro snímek jako podle článku z Pravdy", novin sovětských komunistů. Ani archivní záběry skutečného Gagarina - pyšného na úspěch - na konci filmu příliš neladí s portrétem ukázkového hrdiny.

Vdova a obě dcery - starší Jelenu jmenoval Putin v roce 2001 na 40. výročí letu ředitelkou muzea Kremlu - natočení tohoto snímku podpořily. Dříve bránily plánům na hudební komedii a autory jednoho akčního filmu přiměly vystříhat všechny zmínky o hvězdném hrdinovi.

"Gagarinova rodina byla zprvu podezíravá," připustil producent Oleg Kapanec během promítání snímku v Moskvě. Nakonec však souhlasu dosáhl.

Film oživující slávu kosmonautiky vřele uvítali šéfové ruské kosmické agentury Roskosmos, jejíž pověst naposledy pošramotila série neúspěchů. "Nádhera. Dokážeme dělat nejen rakety, ale i filmy," rozplýval se Alexej Krasnov, který má v Roskosmosu na starosti pilotované lety.

V Rusku se točí i další filmy o hrdinech sovětské éry. Snímek "Legenda číslo 17" o hokejistovi Valeriji Charlamovovi, jehož natočení rovněž zaplatil stát, se stal hitem a utržil 920 milionů rublů (přes půl miliardy korun), zdaleka nejvíce mezi ruskými filmy za posledních pět let.

Jiné vlastenecké filmy až tak úspěšné nebyly a někteří kritici pochybují, že "Gagarin" zaplatí náklady, v přepočtu okolo 200 milionů korun. Za deset dnů po uvedení utržil asi 19 milionů korun.

Prezident Vladimir Putin minulý měsíc slíbil filmařům pro letošek 6,6 miliardy rublů (asi čtyři miliardy korun). Ale také pokáral režiséry za znechucování diváků, a to včetně Nikity Michalkova, jehož poslední historické velkofilmy propadly.

Podíl domácích snímků na tržbách ruských kin nepřekračuje 15 procent. (čtk)

23.6.2013 16:04 | Festival Sweetsen fest nabídne stovku vystupujících

Desátý ročník benefičního festivalu Sweetsen fest ve Frýdku-Místku nabídne stovku vystupujících na pěti scénách. Kromě hudby představí i divadla a filmy. Řekl to pořadatel Petr Korč. Akce se uskuteční od 27. do 29. června v areálu stadionu TJ Slezan ve Frýdku-Místku.

"Hudební, divadelní i filmový festival Sweetsen fest, který je v mnoha ohledech jedinečný, ovládne opět na několik dnů Frýdek-Místek a představí téměř kompletní umělecké podhoubí města," uvedl. Dramaturgie je postavena výhradně na umělcích pocházejících z Frýdku-Místku, či nejbližšího okolí.

Mezi hlavní hvězdy bude opět patřit Tomáš Kočko se svým orchestrem, písničkář René Souček a desítky dalších. Všichni účinkující vystupují bez nároku na honorář a po celou dobu konání festivalu se nevybírá žádné vstupné. Pořadatelé organizují pouze sbírky. Výtěžek rozdělí mezi organizace Adra, Chatita Frýdek-Místek a Podané ruce. Ta například získané peníze využije na činnost týmů, které se psy navštěvují děti v nemocnicích, či seniory v domovech důchodců.

Festival bude zcela bezbariérový. Pro tělesně postižené návštěvníky budou vyhrazena speciální označená parkovací místa u vstupu do festivalového areálu, ve kterém budou umístěny bezbariérové toalety a bude vyhrazen prostor u pódia ke snadnému sledování koncertů na hlavní scéně.

Informace o programu zájemci najdou na internetových stránkách www.sweetsen.cz. (čtk)

23.6.2013 15:35 | Národní divadlo Brno chystá Hrabala i tanec o Cobainovi

Ostře sledované vlaky podle knihy Bohumila Hrabala patří k očekávaným titulům Národního divadla Brno v příští sezoně. Dramaturgický plán zahrnuje také třeba operu Bludný Holanďan, operetu Polská krev nebo hudební koláž inspirovanou osudem Kurta Cobaina, předčasně zemřelého zpěváka grungeové skupiny Nirvana. Zcela jasno zatím není o programu Reduty, alternativní scény.

První premiérou operního souboru se v září stane Bludný Holanďan Richarda Wagnera, od jehož narození letos uplynulo 200 let. Při psaní opery prý Wagner kromě staré námořnické pověsti zužitkoval i svou vlastní zkušenost z plavby na škuneru v několikadenní bouři. "Traduje se, že děsivý zážitek inspiroval Wagnera k předehře opery," uvedla dramaturgyně Patricie Částková.

Soubor připravuje také operu Maria di Rohan od Gaetana Donizettiho a Polskou krev Oskara Nedbala. Na závěr sezony pak plánuje světovou premiéru vokálně-instrumentální skladby Alice in bed, inspirované světem počítačových her. Balet v říjnu potěší své příznivce Bajadérou Ludwiga Mikuse, v druhé půli sezony je pak možná překvapí hudební koláží Pekelná Nirvana.

První část Pekelné Nirvany utvoří choreografie inspirovaná osobností Roberta Johnsona, bluesmana z mississippské delty, který podle pověsti upsal duši ďáblu výměnou za mimořádné nadání. Druhou částí večera bude nové autorské taneční divadlo věnované Cobainovi. Jak Johnson, tak Cobain zemřeli ve 27 letech, stejně jako řada dalších mimořádných hudebníků.

Do činohry se jako režisér vrátí Břetislav Rychlík, jenž pro říjnovou premiéru připraví Veselku Stanislawa Wyspiańského, jedno ze stěžejních děl polského divadla. Pro rodiče s dětmi chystá činohra dobrodružný Ostrov pokladů od Roberta Louise Stevensona. Do Ostře sledovaných vlaků se v Brně pustí režisér Ivo Krobot, jenž v minulosti inscenoval tři desítky Hrabalových textů na mnoha jevištích v Česku i zahraničí. Nyní pracuje na nově upraveném scénáři, doplněném o motivy z Hrabalovy Legendy o Kainovi.

Činohra nově garantuje také program Divadla Reduta, jehož umělecké vedení přešlo do Divadla Na zábradlí. Dramaturgie se tak měnila na poslední chvíli a jedinou jistotou je zatím Ibsenova Nora s Evou Novotnou v titulní roli. "Další tituly jsou v jednání. Určitě chceme zachovat dosavadní směřování Reduty," řekl pověřený umělecký šéf činohry Petr Halberstadt. (čtk)

23.6.2013 12:52 | Mladou herečku popálil útočník kyselinou

Popáleniny kyselinou na tváři a rukou utrpěla mladá pákistánská herečka, na kterou někdo zaútočil, když spala v domě svých rodičů v severozápadní části země. Informoval o tom dnes místní tisk.

Osmnáctiletá Šazía Azízová vystupující pod uměleckým jménem Bušra je v Pákistánu známá díky svým rolím ve filmu, televizi i na divadle. Její bratr Parvíz Chán novinářům řekl, že v noci někdo vylezl na zeď jejich domu ve městě Novšera asi 150 kilometrů severozápadně od Islámábádu, chrstnul na Bušru kyselinu a utekl. Útok potvrdila i místní policie.

Dívka byla ihned převezena do nemocnice v Péšávaru. Lékaři sdělili, že utrpěla popáleniny na 33 procentech těla, ale její stav je stabilizovaný.

Bratr herečky na policii obvinil producenta televizního seriálu Šaukata Chána, který není s rodinou příbuzný. Podle něj měl producent na Bušru vztek, protože se za něj odmítla provdat.

Útoky kyselinou jsou v Pákistánu poměrně běžné a obětí děsivého znetvoření se každoročně stávají stovky žen. Na jejich osud upozornil čtyřicetiminutový pákistánský dokument Zachovat si tvář z roku 2011, který o rok později získal Oscara. (čtk)

23.6.2013 12:05 | Začíná americký TV krimi seriál se Sutherlandem, natáčel se i v Praze

Exotická místa děje, mezinárodní obsazení a zápletky, které se točí kolem stíhání zločinců přes evropské hranice. To vše zahrnuje nový kriminální seriál Crossing Lines, který dnes vstoupí do americké televize s cílem vyčlenit se z ostatních krimiseriálů, napsala agentura Reuters. Mezi místy, kde se natáčelo, se objevila i Praha.

Seriál v režii Daniela Percivala sleduje malou, elitní jednotku vyšetřovatelů z USA a Evropy, kteří pracují pro Mezinárodní trestní soud a řeší zločiny překračující hranice.

Žalobce ICC Michaela Dorna hraje cenami ověnčený herec Donald Sutherland, podle nějž klíčovým aspektem nového seriálu je skutečnost, že nejde o klasickou krimi ukazující, jak se vyšetřují běžné zločiny. Dodal, že jeho postava je velmi volně založena na osobě Luise Morena-Ocampa, prvního žalobce ICC.

Francouzský herec Marc Lavoine vede elitní vyšetřovací jednotku, do níž patří herci William Fichtner, Richard Flood, Tom Wlaschiha, Moon Daillyová a Gabriella Pessionová.

"Je to malá policejní síla se skvělým italským detektivem, ohromným německým detektivem a intelektuálním inženýrem a zmrzačeným bývalým newyorským detektivem, který žije v Amsterdamu," shrnul obsazení jednotky Sutherland. Sám prý měl občas problém rozumět Floodovu irskému melodickému přízvuku, ale právě různé evropské akcenty podle něj dávají seriálu barvitost.

Prvních deset epizod se natáčelo mimo jiné v Paříži, Nice a v Praze. První díl se točí kolem stíhání sériového vraha, další se pak vypořádávají s pašováním drog, obchodem s lidmi či únosy. (čtk)

23.6.2013 11:33 | Prague Proms dnes slaví Peškovy osmdesátiny

Koncert k poctě 80. narozenin dirigenta Libora Peška dnes ve Smetanově síni Obecního domu nabídne festival Prague Proms. Jako host koncertu zazpívá mexický tenor David Lomelí, jehož původně plánovaný koncert 21. června byl z technických důvodů zrušen. Mezi dalšími hosty bude mezzosopranistka Dagmar Pecková, trumpetista Jan Hasenöhrl a kytarista Lukáš Chejn.

Narozeniny žáka Karla Ančerla, Václava Smetáčka a Václava Neumanna připadly na 22. června. V programu, který sestavil sám oslavenec a dirigent koncertu, v podání Českého národního symfonického orchestru zazní díla Bizeta, Verdiho, Donizettiho, Lary, Skrjabina, Coplanda, Gershwina a Ravela. Před koncertem Pešek převezme od zástupců společnosti Supraphon diamantovou desku za 635 tisíc prodaných nosičů.

Festival Prague Proms zahájil 16. června koncert ČNSO pod širým nebem na Václavském náměstí v Praze. Prague Proms na různých místech Prahy nabídne hudbu různých žánrů do 20. července. Pořadatelé letošního ročníku na festival pozvali například trumpetistu Wynton Marsalise, zpívajícího herce F. Murrayho Abrahama, představitele Salieriho z Formanova Amadea. Světové premiéry se dočká i opereta Proso Járy Cimrmana. Kompletní program Prague Proms 2013 se nachází na www.pragueproms.cz. (čtk)

23.6.2013 10:17 | Na knižním jarmarku se předvedou Baobab i Revolverka

Menší nakladatelství a jejich produkci představí dnešní knižní jarmark Knihex, který se bude konat na náplavce pod Rašínovým nábřežím mezi Palackého a železničním mostem. Od 10:00 do 20:00 si mohou zájemci nejen vybírat z produkce několika desítek nakladatelství, ale mohou se také zúčastnit některé z dílen - animační, knihvazačské nebo sítotiskové.

Jednotlivá nakladatelství nabídnou i workshopy a budou prezentovat nové knihy. Celý den akci doprovodí hudební vystoupení. K dispozici bude i dětský koutek a relaxační zóna.

Letošní novinkou budou dvě mobilní knihovny - na náplavku přijedu minibibliobus Oskar Městské knihovny a na místě vznikne Librarium Mobile.

Na náplavce budou mít své stánky třeba nakladatelství Apostrof, , Baobab, Dauphin, Divus, dybbuk, Host, Labyrint nebo Revolver Revue či časopisy A2, Analogon, His Voice, Hrana, Lógr, Pandora, Plav, Psí víno nebo papírnictví Paragraph. (čtk)

22.6.2013 13:35 | Čínský disident Aj Wej-wej vydal protestní hudební album

Čínský disident a výtvarník Aj Wej-wej dnes vydal své vůbec první hudební album pod názvem Divina Commedia (Božská komedie), kterým kritizuje autoritářský stát. Učinil tak u příležitosti druhého výročí jeho 81 dní trvající vazbě, která byla úřady udržována v tajnosti.

Album obsahuje heavymetalový snímek Dumbass, jehož videoklip uveřejnil již v květnu. Už ten obsahoval obscénnosti a metafory, kterými se Aj Wej-wej vysmívá čínské státní moci. Znázorňuje se v něm s dvěma vězeňskými dozorci, kteří jej sledují nepřetržitě, tedy i když jí, spí, chodí, sprchuje se - a dokonce i když sedí na toaletě.

Aj Wej-wej popudil Peking tím, že použil své umění a popularitu k tomu, aby přitáhl pozornost k nespravedlnostem, k nimž v Číně podle něj dochází, a k potřebě větší otevřenosti a prosazování práva. Úřady jej obvinily z daňových úniků, což bylo všeobecně vnímáno jako trest za jeho aktivismus. (ČTK)

Související