Na severu Mali nesmí hrát živá ani reprodukovaná hudba, televize, a dokonce už ani rozhlas. V zemi s bohatou kulturní tradicí vloni islamisté vyhlásili právo šaría a hudebníkům za porušení zákazu vyměřují deset ran bičem, v horším případě jim uřezávají ruce.

Proto se i veškerá hudba kočovného kmene Tuaregů nyní přesunula do diaspory. Vyhlášenou místní rockovou skupinu Terakaft díky tomu zažijí v neděli návštěvníci festivalu Respect na pražské Ladronce. "Na severu Mali stále zuří válka. Chtěli bychom se vrátit, ale životy riskovat nehodláme. Například člena naší kapely Liyu Ag Ablila, řečeného Diaru, minulý měsíc zadrželi islamisté a tři dny jej drželi," říkají členové Terakaft v rozhovoru pro HN.

HN: Nestalo se nic Diarovi?

Diara už je opět s námi a přijede i do Prahy. Byl zatčen v malijském městě Gao spolu s dalšími členy kmene Tuaregů, kteří se autobusem snažili překročit pohraniční oblast z Nigeru a dostat se za svými rodinami na jih Alžírska. Tam dnes ve vyhnanství žije také Diarova manželka a jejich čtyři děti. Autobus ale musel jet přes Gao, kam islamisté zakazují vstup komukoliv zvenčí. Tři dny Diaru drželi a nakonec jej propustili jen pod podmínkou, že odjede a nebude se snažit dostat nazpět. Je to jen jedno z četných dobrodružství, jaká Tuaregové za současné situace v Mali zažívají denně.

HN: Letos také část kapely nedostala víza na turné po Spojených státech. Proč?

Náš baskytarista Ibrahim Ahmed, řečený Pino, se podle amerických úřadů ocitl na seznamu zakázaných osob. Nikdo nebere ohledy na to, že lidí se jménem Ibrahim Ahmed jsou v našem regionu stovky a že jde o nedorozumění. Paradoxní je, že další dva členové skupiny Diara a Sanou dostali v Americe povolení k tříletému pracovnímu pobytu.

Abychom dostáli závazku a odehráli turné, na nějž jsme už měli podepsané smlouvy, museli jsme požádat o záskok místní americké muzikanty. Další koncerty máme domluvené na letošní podzim. Nevíme, jak zařídit, aby s námi mohl přijet i Pino.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.