Tři nečekaná a předčasná úmrtí přinesl středeční den. Jen pár hodin po odchodu hudebníka Filipa Topola a skonu country zpěváka Slima Whitmana zemřel také jedenapadesátiletý italsko-americký herec James Gandolfini, hvězda televizního seriálu Rodina Sopránů (lidověji Sopránovi). "Pozorovat ho při práci bylo jako studovat Marlona Branda," prohlásil o něm obdivně vloni Brad Pitt.

Gandolfini podle mluvčí HBO zemřel na dovolené v Římě, zřejmě v důsledku infarktu. Zpráva je o to smutnější, že teprve vloni v říjnu se Gandolfinimu a jeho nové manželce narodila holčička. Té je nyní osm měsíců.

Tvrdě pracující herec

V seriálu Rodina Sopránů ztvárnil Gandolfini roli šéfa newjerseyské mafie Tonyho Soprana. Za tu obdržel tři televizní ceny Emmy. Seriál, jehož první řada byla odvysílána začátkem roku 1999, vynesl herci slávu i slušnou obživu. Nejednou se v médiích Gandolfini otevřeně hádal s firmou HBO, dokud si třeba v době natáčení páté epizody nevydupal honorář 400 tisíc dolarů za jedinou epizodu, připomněla televize CBS. V pozdějších letech mohlo jít až o dvojnásobnou částku.

Gangsterskou roli si Gandolfini již dříve vyzkoušel ve snímku Pravdivá romance, který byl roku 1993 natočen podle scénáře Quentina Tarantina a ve kterém Gandolfini surově "vyčinil" postavě herečky Patricii Arquette. Tvrdého bodyguarda pak ztvárnil i ve snímku Chyťte ho! o dva roky později.

V takových rolích mohl čerpat z bohatého vlastního života: coby začínající herec se živil jako čišník, vyhazovač, manažer noční směny, prodavač knih i barman. "Málokdo si uvědomuje, že herec pracuje stejně tvrdě jako kdokoliv jiný. S ohledem na všechna zaměstnání, která jsem dělal, bych si troufl říct, že je to srovnatelná námaha," svěřil se deníku Miami Herald.

Gandolfiniho otec pracoval jako školník, matka jako kuchařka. Oba rodiče mluvili italsky, byť jazyk po nich Gandolfini převzal jen částečně (především přízvuk). Vystudoval komunikační studia na Rutgersově univerzitě, hrát zpočátku ani nechtěl. "Spíš mi přišlo zajímavé, jak jsou herci švihlí. Řekl jsem si, že taková společnost by mě mohla bavit," vysvětloval.

Zásadní pro něj bylo, když mu v devatenácti letech při automobilové nehodě umřela přítelkyně, s níž tehdy žil dva roky. "Bez ní bych neudělal to, co jsem udělal. Začal jsem hrát, abych ze sebe vyzvracel ty emoce," řekl, když roku 2003 přebíral cenu Emmy.

Přelomová skupina

"Sopranovi" bývají již dnes označováni za přelomový seriál, který televizní kulturu přenesl do nového tisíciletí; průlomový byl proto, že diváky nechal sympatizovat se zápornou postavou, šarmantním mafiánem, jenž miluje vlastní manželku, ale přitom ji podvádí, vládne pevnou rukou, ale každou chvíli se umí zhroutit, a při tom všem zbožňuje a zrazuje své nejbližší spojence. Má také nevyřešený vztah s matkou, který si filtruje návštěvami u psycholožky.

Právě úspěch Rodiny Sopranů vytvořil prostor pro pozdější seriály The Wire – Špína Baltimoru či kriminálku Perníkový táta. "Nikdo z nás netušil, že Sopranovi budou natolik úspěšní, ani že se s námi potáhnou deset let," krčil Gandolfini rameny.

Upozorňoval také, že epizody se natáčely v hektickém tempu: běžný pracovní den trval okolo čtrnácti hodin. Před kamerou musel herec například nejméně třikrát jíst. A seriál také bránil Gandolfinimu v tom, aby se výrazněji angažoval ve filmech. Kvůli nedostatku času se omezoval většinou na epizodní či vedlejší role.

JAMES GANDOLFINI

1961 narodil se v americkém New Jersey

1979 maturuje na Park Ridge High School

1992 účinkuje v Tramvaji do stanice touha na Broadwayi

1993 hraje ve filmu Pravdivá romance

1995 minirole ve snímku Chyťte ho!

1999 poprvé se objevuje v roli Tonyho Soprana v seriálu Rodina Sopránů

1999 sňatek s asistentkou režie Marcy Wudarski

2000 narodil se jim syn Michael

2002 rozvádí se s Marcy Wudarski

2003 v sérii reklam propaguje svůj univerzitní fotbalový tým Rutgers

2007 pro HBO produkuje dokumentární seriál Alive Day Memories: Home from Iraq

2008 oženil se s modelkou Deborah Lin

2009 vrací se na Broadway ve hře Bůh masakru

2009 ve snímku Únos vlaku 1 2 3 hraje newyorského starostu

2010 produkuje dokumentární seriál Wartorn

2012 na filmu Not Fade Away znovu spolupracuje s Davidem Chasem, autorem Rodiny Sopránů

2012 v říjnu se stal otcem dcery Liliany Ruth

Se seriálem Rodina Sopránů končil v roce 2007 se smíšenými emocemi. "Jsem unavený, což mi ale v roli svým způsobem pomohlo. Kdyby Tony Soprano měl být veselý a fešácký, museli bychom natáčet v úplně jiném pracovním rozvrhu. Ale tím, že jsem stejně jako má postava věčně utahaný a nevrlý, to docela funguje," říkal před poslední epizodou v televizi Fox News.

Politické role

Po skočení Sopranových se Gandolfini naplno vrhl do televizního pokrytí války v Iráku. "Vlastně to byla náhoda. Chodily nám do televize dopisy od vojáků v Iráku, kteří se po návratu z hlídkování dívali na Rodinu Sopránů," vysvětlil v rozhovoru pro New York Times. V následujících měsících proto Gandolfini osobně navštívil americké základny v Iráku a v Afghanistánu.

V rámci dokumentu Alive Day Memories posléze například vedl rozhovory s deseti zraněnými veterány z Iráku, ve filmu Wartorn zase zkoumal takzvanou posttraumatickou stresovou poruchou, jíž vojáci trpěli.

Ve filmu si zahrál pamětihodněji naposledy vloni, když v politickém snímku 30 minut po půlnoci o dopadení Usámy bin Ládina ztvárnil roli tehdejšího šéfa CIA Leona Panetty. "Šlo o epizodku, ale chtěl jsem se na tom snímku nějakým způsobem podílet. Líbilo se mi, v jakém světle ukazoval americkou armádu," řekl serveru Movie Nation. Podobnou roli později dostal v komediálním politickém filmu Politické kruhy, kde si zahrál pro změnu amerického generála.

Od divadla k Hardymu

Gandolfini působil i v divadle. Na Broadwayi účinkoval poprvé roku 1992 v Tramvaji do stanice touha, kde sekundoval Alecu Baldwinovi. Z další divadelní inscenace V přístavu, kde měl převzít roli Charleyho po Marlonu Brandovi, ale sešlo: Gandolfini dostal od producentů padáka za to, že příliš zasahuje do scénáře. K divadlu se tak vrátil teprve roku 2009, kdy se přidal ke čtveřici herců účinkujících v broadwayské adaptaci hry Bůh masakru dramatičky Yasminy Rezy. Tato inscenace získala americkou divadelní cenu Tony.

Poslední měsíce měl Gandolfini navzdory dřívějším roztržkám s HBO roztočený nový seriál Criminal Justice. Jednou z jeho posledních filmových rolí je stárnoucí gangster ve snímku Andrew Dominika nazvaném Zabít tiše. "Poslední dobou jsem dával přednost menším projektům. Líbí se mi, jak se natáčí, že to odsýpá a musí to mít dobrý scénář," říkal herec.

"Účinkování v Zabít tiše jsem odmítl snad stokrát, než mě Andrew Dominik přemluvil. Už v roli Tonyho Soprana jsem dělal věci, které nebyly zrovna hezké. Nechtěl jsem se k těmto rolím vracet," tvrdil v rozhovoru pro Wall Street Journal.

Těsně před odjezdem na dovolenou v Itálii, kde tuto středu zemřel, Gandolfini dokončil natáčení nového filmu Toma Hardyho nazvaného Animal Rescue. Objeví se také v hlavní roli ve snímku Enough Said, kde mu sekunduje herečka Julia Louis-Dreyfus.

V roli amerického generála ve snímku In The Loop, 2009

FOTO – BBC Films