Čtvrtým potvrzeným ministrem se stane bývalý ředitel České televize Jiří Balvín. O jeho jmenování se hovořilo již ve čtvrtek, designovaný premiér Jiří Rusnok jej ale předtím popřel. Balvín chce prosadit více peněz na kulturu. Na dotaz, zda je to reálné ve vládě, která nemá jistou důvěru ve Sněmovně, odpověděl: "Budu bojovat."

Devětapadesátiletý Balvín uvedl, že nabídku přijal mimo jiné kvůli svému věku. Považuje to za hezké zakončení své kariéry. "Už jsem toho hodně zažil a pana Rusnoka si vážím, znám ho mnoho let. Jestliže mě takový člověk osloví, beru to jako pomoc jemu a myslím, že to nějak zvládneme," konstatoval.

Nový ministr kultury je znám především jako generální ředitel České televize v letech 2001 a 2002. Poslanecká sněmovna ho do funkce prozatímního ředitele ČT zvolila v únoru 2001, 31. října 2001 byl Radou ČT zvolen generálním ředitelem. Měl stabilizovat situaci v televizi, což se mu ale podle Rady ČT nepodařilo. Kritizován byl za personální politiku, podle rady neplnil svůj projekt řízení televize. Rada ČT ho odvolala v listopadu 2002.

Balvín, který se narodil 14. srpna 1953, absolvoval Filmovou a televizní fakultu Akademie múzických umění (FAMU), obor filmová a televizní produkce. Přes 25 let pracoval v Československé televizi, nejprve jako externí asistent scény a výroby v Hlavní redakci hudebního vysílání, po studiu na FAMU se stal ve stejné redakci vedoucím výrobního štábu. V letech 1992 až 1997 byl šéfproducentem uměleckých pořadů České televize (ČT).

Později mimo jiné pracoval jako ředitel marketingové společnosti Českého tenisového svazu, ředitel výroby a techniky České nezávislé televizní společnosti a učil na FAMU. V roce 2003 byl jmenován ředitelem hudební televize Óčko. Ve funkci vydržel až do loňského roku, poté se stal manažerem speciálních projektů stanice Óčko.

Po zvolení Miloše Zemana prezidentem republiky se o Balvínovi spekulovalo jako o jednom z kandidátů na kancléře. Balvín Zemanovi radil během předvolební kampaně s mediálním vystupováním.

Známe jména čtyř nových ministrů

Potvrzení jsou celkově čtyři noví ministři. Nabídku od Rusnoka přijali Martin Pecina na postu ministra vnitra, Marie Benešová jako ministryně spravedlnosti a Miroslav Toman ve funkci ministra zemědělství. Viceprezidentovi svazu průmyslu Radkovi Špicarovi nabídl  Rusnok post ministra životního prostředí. Špicar řekl, že se do pondělí rozmyslí.

Osloven byl i bývalý tajemník ministra financí Karla Štogla. Ten návštěvu Rusnoka nekomentoval.

V polovině příštího týdne se má vyjádřit i Jan Kohout, který by se mohl stát šéfem diplomacie. Současný ministr obrany Vlastimil Picek by mohl ve funkci zůstat. V čele ministerstva zdravotnictví by mohl stanout náměstek Fakultní nemocnice Motol Martin Holcát a ministerstvu pro místní rozvoj by mohl šéfovat dosavadní náměstek ministra Daniel Braun.

Rusnoka v pátek navštívil také bývalý premiér a neúspěšný kandidát na prezidenta Jan Fischer. Zatím není jasné, jestli jeho návštěva souvisí se sestavováním vlády. Fischer dorazil do Kramářovy vily po Balvínově odjezdu. S Rusnokem jednal asi půl hodiny. Vilu opustil za volantem svého vozu. Přítomným novinářům gestikulací naznačil, že o obsahu setkání nechce mluvit.

Později v tiskové zprávě uvedl, že Rusnok se zajímal o jeho názory na současnou politickou situaci a na proces skládání vlády. "Na opakované dotazy odpovídám, že o žádné personální nabídce jsme nemluvili," dodal Fischer.

Komentáře Erika Taberyho a Jindřicha Šídla na Twitteru: