Jurij Krawža 

Čertova kovárna 

2013, Dauphin, přeložila Zuzana Bláhová

 

Tohle je moc starý příběh. Stalo se to, když lidská práce byla ještě práce a když dovedná ruka řemeslníka ovládala opravdové umění. Když mistr dokázal sám z kusu kravské kůže udělat nejkrásnější boty a z kusu železa hodiny. 

Stalo se to tam, kde řeka Spréva, zvědavá jako dítě, běží krajem, tu nahlédne tam, tu zabrousí onam. Kde si hledá cestu, a staří o ní říkají, že neví, co chce. 

Tam, kde řeka vyběhne z rozlehlých temných borových lesů a jako oslepená sluncem ještě šátrá sem a tam a teprve hledá průsmyk mezi Velkým Šedivcem a Bílými horami, tam, kde uprostřed jejího toku zůstává malý ostrov, ležela víska Sprévín. Naproti ní, na druhé straně řeky, spojená se vsí dřevěným mostem, stála malá vesnická kovárna.

Z opatrnosti ji postavili stranou od vsi, až po střechu ze šedého kamene, stejně jako obydlí kováře vedle ní, aby jiskry z kovářského ohně nenadělaly škodu. Kovárna ležela těsně u řeky, protože mistr potřeboval vodu ke chlazení zkutého železa a k hašení ohně – pro všechny případy. Ale pokud lidé pamatovali, oheň u kovářů ještě nikdy nenapáchal větší škody, protože mistr s ním zacházel velice opatrně. 

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Novela Čertowa kowarnja zastupuje v lužickosrbské literatuře vzácný žánr fantasy. Lze ji část jako pohádkově laděný příběh kouzel a tajemství. Ve skutečnosti je to dílo vícevrstevné: znalec lužickosrbských reálií rychle objeví nejen krabatovský prvek, ale především alegorickou a zároveň ekologickou rovinu - téma Lužice nemilosrdně ničené povrchovými doly.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.