Odrážel tím novinářské dotazy na hříchy, které se vytýkají Miroslavu Kalouskovi. Ten pak schwarzenberskou tradici aplikoval i ve svém "panství", když na ministerstvu financí pod heslem "raději hříšníka než hlupáka" udržel experta na mezinárodní arbitráže Radka Šnábla pravomocně odsouzeného za daňové podvody. Není pochyb o tom, že pro pana Šnábla je jeho úspěšná praxe na ministerstvu hodnotným zápisem do profesního životopisu.

Daňový podvod už méně. O "mimořádně kvalitních profesních životopisech" mluvil Kalousek i ve vztahu k exposlancům Marku Šnajdrovi a Ivanu Fuksovi. Kandidáty s lepšími profesními předpoklady v době, kdy jim nabízel funkce v Čepru, respektive v Českém Aeroholdingu, prý neviděl...

Marek Šnajdr svou kvalifikaci předvedl v čele dozorčí rady VZP v době, kdy zkrachoval projekt IZIP se ztrátou asi dvě miliardy korun a kontroloři ministerstva zdravotnictví upozornili na pochybnosti v zakázkách a smlouvách za více než 850 milionů korun. Fuksa má zase několik zajímavých zápisů z doby svého působení v Příbrami - smlouvy uzavřené bez výběrového řízení, městský byt neoprávněně přidělený jeho ženě, sobě přidělené vysoké odměny ze zadlužené městské firmy.

Předvídatelný systém obsazování dozorčích rad a managementu státních společností v Česku neexistuje a chtít tedy po kandidátech jako nutný kvalifikační předpoklad i něco jako osobní integritu je zjevně z říše fantazie. Odbornost a znalost ale není všechno. Kdyby šlo jen o to, mohli bychom mít rovnou celou vládu jen z "napravených pytláků". A nejlepším ministrem vnitra by pak mohl být typově Jiří Kajínek.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se