Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka ho označuje za aktuálně jednoho z nejmocnějších lidí v Česku. On sám se přitom dosud veřejně angažoval jen ve spojitosti s prezidentem Milošem Zemanem. Řeč je o Martinu Nejedlém, sedmačtyřicetiletém jednateli společnosti Lukoil Aviation Czech a místopředsedovi Strany práv občanů ZEMANOVCI.

V rozhovoru pro Hospodářské noviny Sobotka prohlásil, že Nejedlý se spolu s prezidentovým kancléřem Vratislavem Mynářem pokouší o rozvrat v sociální demokracii. A nejen to, podle něj místopředseda SPOZ stál za odvoláním Petra Žaludy, šéfa největšího státního podniku Českých drah.

"Pan Nejedlý je statutárním místopředsedou SPOZ a není žádným tajemstvím, že to je fakticky aktivní hybatel této politické strany. V tom si musí udělat hodně jasno Jiří Rusnok, i v souvislosti s těmi změnami, ke kterým v úterý došlo v Českých drahách, jestli klíčovým hybatelem nové vlády bude premiér, nebo jestli tím hybatelem v pozadí bude místopředseda SPOZ pan Nejedlý," naznačil šéf ČSSD s tím, že jde hlavně o získání vlivu na státní a polostátní firmy.

Nejedlý, který byl do roku 1990 profesionálním volejbalistou, nyní působí také jako poradce prezidenta pro energetiku.

V 90. letech podnikal v Rusku, do České republiky se vrátil na přelomu roku 2000. V roce 2007 se stal jednatelem společnosti Lukoil Aviation Czech, která je součástí nadnárodního ropného kolosu Lukoil. 

Od roku 2009 je Nejedlý členem SPOZ, v roce 2010 za stranu neúspěšně kandidoval v komunálních volbách v Kunovicích. O rok později byl na mimořádném sjezdu SPOZ v Praze zvolen místopředsedou strany pro ekonomiku a letos v březnu pak prvním místopředsedou strany. Byl také členem volebního výboru prezidentské kampaně Miloše Zemana.

Společnosti, kterou Nejedlý zastupuje, v současné době hrozí vysoká pokuta. Správa státních hmotných rezerv od ní vymáhá pokutu za nevrácené palivo.

Lukoil Aviation Czech, která palivo dodává také Letišti Praha, totiž v roce 2009 získala od státního podniku 30 tisíc kubíků leteckého petroleje. Polovinu z tohoto množství měla společnost podle deníku Insider vrátit do konce roku 2012, Nejedlý ale vyjednal odsunutí termínu na 30. dubna. Firma však ani tehdy svůj závazek nesplnila. Podle Insideru za tím mohla být skutečnost, že palivo mezitím výrazně podražilo a firma by tak na celé operaci prodělala.

Dceřiná společnost ruského ropného gigantu teď bude muset zřejmě za prodlevu zaplatit pokutu. "Penalizační faktura společnosti Lukoil Aviation Czech byla vystavena a řádně odeslána. V současné době je ještě ve splatnosti," potvrdila mluvčí správy hmotných rezerv Tereza Krásenská.

A jak před časem uvedl bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), nemuselo by jít rozhodně o malou částku, její výši odhadl až na desítky milionů.

O budoucnosti kontraktů rozhodoval Páleník

Kauza kolem nevráceného paliva má navíc zajímavou souvislost i s případem Jany Nagyové, který stál premiérské křeslo Petra Nečase (ODS). V obou případech figuruje jméno Ondrej Páleník.

Bývalý šéf Vojenského zpravodajství nyní spolu s dalšími zpravodajci čelí obvinění, že se podílel na nelegálním sledování lidí pro exšéfku Nečasova kabinetu. Až do svého zatčení letos v červnu přitom Páleník stál v čele Správy státních hmotných rezerv.

A hned po nástupu do této funkce v listopadu 2012 inicioval zahájení auditu smluv, které státní podnik uzavíral se soukromými společnostmi. Tedy i s Lukoil Aviation Czech.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se